Video/Rëndohet gjendja e 14-vjeçarit, familja e nis privatisht në Turqi, thirrje Ramës: Mendo si për djalin tënd

0

Pas pritjes së gjatë pa një përgjigje pozitive nga ministria e Shëndetësisë, familja Muca ka vendosur ta dërgojë privatisht për kurim djalin e saj të vogël që ndodhet në koma në një spital të Ankarasë. Familja fajëson ministrinë e Shëndetësisë që nuk ka bërë sa duhet për të sëmurin duke e zvarritur me disa muaj dërgimin e tij në Turqi ndërsa i lutet qytetarëve duke përfshirë edhe kryeministrin rama për ndihmë solidare.

Për kurimin e Renisit spitali i Ankarasë, me të cilin ka kontaktuar familja, kërkon minimilaisht 60 mijë euro për 4 muaj. Ndërkohë faturës së kripur i shtohet edhe kostoja e avionit sanitar.

I vetmi reagim i Ministrisë së Shëndetësisë është ai i zyrës së shtypit që në mënyrë të përsëritur deklaron se rasti i 14-vjeçarit po trajtohet me procedure te shpejtuar dhe të dhënat janë hedhur në sistemin e referimit drejtuar spitaleve turke me të cilat shteti shqiptarë ka një marrëveshje bashkëpunimi për patologji të rënda dhe shumë të rënda. Sipas ministrisë ngërci qëndron tek moskthimi i përgjigjes nga Turqia, që ende nuk e ka marrë përsipër trajtimin e të sëmurit.

 

14-vjecari Renis Muca ndodhet në gjendje kome që prej datës 17 korrik 2019. Djali u përplas teksa lëvizte me biçikletë në rrugën pas Muzeut Kombëtar. Fëmija u godit nga një mjet që ecte me shpejtësi të lartë, i cili drejtohej nga një 18-vjeçar. Policia e arkivoi rastin si shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

 

 

 

 

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.