Pse Rama është në kërkim të një makine të djegur apo një xhami të thyer

0

Nga Kreshnik Çollaku

Ka prej disa ditesh qe ne menyre te sforcuar,me perqendrime disproporcionale forcash policore e armesh Rama&Sandri po perpiqen te provokojne banoret protestues te Astirit.
Me ne fund jane kujtuar,pas nje viti proteste,se banoret “kane bllokuar rrugen”.
Synimi eshte perplasja. Banoret i jane shmangur perplasjes,sharjeve presionit. Por dhe pse shmangen,provokimi vazhdon madje intesifikohet.
Fillojne arrestimet. Arrestime te programuara nga ustallare te vjeter te kesi punesh.
Projekti eshte ne zhvillim e siper..duhet me cdo kusht nje akt i forte,nje makine e djegur,nje xham i thyer,(ku ta gjesh ndonje polic i lenduar).

Eshte e thjeshte,mendjeve perverse u duhet nje alibi.
Kete jave per Shqiperine rri mbi koke nje mallkim i madh.
Refuzimi i hapjes se negociatave per integrimin ne BE edhe kete here ,per te katert here jo vetem veshtireson rrugen shqiptare drejt BE,jo vetem e shtyn per momente e kohra te paqarta por mund ta rrezikoje thelbesisht ate.

Po ku do te futet Rama me Sandrin pas dates 18 nese Shqiperia ndalet per rrugen drejt BE?
Hesapet i kane keq,por propoganden ende te forte.
Dhe u duhet me patjeter,u duhet nje sherr, u duhet nje alibi te dalin te thone se Evropa na e mbylli deren prej banoreve te Astirt,gureve zjarrit,se Evropa na la jashte se kemi reaksionare opoziten.

U duhet e do ta provojne..se sa do te ngjise as ata vete nuk e dine !!!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.