Video/ Nuk i dha penallti, Guardiola i tërbuar me arbitrin: Liverpool i pamposhtur nga City prej 16 vitesh

0

Liverpool thyen 3-1 Manchester City dhe fluturon drejt titullit kampion, edhe pse rruga është ende e gjatë, por diferenca prej 9 pikësh nga Citizens dhe 8 nga ndjekësi më i afërt Leicester të jep siguri. Reds e Jurgen Klopp shkatërruan prapavijën e City me dy gola në pjesën e parë dhe një të tretë nga Mane në të 51, përpara se Bernardo Silva të ngushtonte diferencën. Por ajo që tërboi Pep Guardiolën 7 minuta nga fundi ishte një penallti e munguar që do të rihapte lojën…

Një Guardiola kështu nuk ishte parë prej kohësh. Sigurisht rezultati e kishte bërë nervoz, por në topin e goditur nga Sterling protesta e teknikut spanjoll ishte elektrizuese, duke e kuptuar se ishte episodi që mund ti ndryshonte rrjedhën kampionatit. Citizens duhet të presin ende për të thyer tabunë 16 vjecare pa fitore në Anfield dhe këtë e kuptuan që në fillim kur Reds e Jurgen Klopp shënuan në minutën e 6 me Fabinho, duke goditur edhe moralisht kundërshtarin. Mohamed Salah siguroi avantazhin me golin e dytë në minutën e 13, duke e bërë një të përpjetë të frikshme pjesën e mbetur të takimit për të besuarit e Guardiolas.

Humbja e Manchester City mori përmasa në Anfield Road, kur Liverpool udhëhoqi me tre gola diferencë, pas realizimit të Sadio Mane. Sulmuesi shënoi në minutën e 51, duke thyer portierin Bravo. Për Guardiolën mbeten pak gjëra për të bërë, me rezultatin e ndeshjes që dukej i vendosur. Bernardo Silva i dha 12 minuta shpresë City kur shënoi golin e ngushëllimit, por vetëm kaq nuk mjaftoi. Liverpool fitoi, por polemikat do të vazhdojnë gjatë…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.