Kosova bojkoton ceremoninë e Nobelit për Peter Handke, thirrje edhe Shqipërisë

0

Kosova do ta bojkotojë pjesëmarrjen në ceremoninë e dhënies së Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 2019, shkrimtarit austriak Peter Handke. Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli, i cili i ka bërë thirrje edhe Shqipërisë që ta bojkotojë pjesëmarrjen në këtë ceremoni ku do të nderohet një mbështetës i politikës së Slobodan Milosheviçit.

Thirrja e Pacollit është bërë pak minutash në Fb:

“Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm këtë vit. Unë konfirmoj se ambasadorja jonë, znj. Shkëndije Geci Sherifi, do të bojkotojë këtë event për shkak të fituesit kontravers të Çmimit Nobel,  Peter Handke, mik dhe mbështetës i politikës së Millosheviçit. Unë gjithashtu pres që edhe Ambasadori i Shqipërisë të veprojë në mënyrë të ngjashme.”

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.