“Masakra e Reçakut është trillim”, Rama i përgjigjet Vuçiçit: Si mundet të mohohet një krim lufte i dokumentuar mirë

0
Nis, 14.10.2016. -Prmijer Srbije Aleksandar Vucic i premijer Albanije Edi Rama razgovaraju na poslovnom forumu Srbija-Albanija, danas u Oficirskom domu u Nisu. (BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC/MO)

Pas deklaratave të Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili e quajti masakrën e Reçakut në Kosovë si një histori të trilluar nga William Wolker, ka ardhur edhe një reagim nga kryeministri, Edi Rama. Shefi i qeverisë shqiptare i bën me dije mes rreshtave Serbisë së realiteti i Kosovës është tashmë i pakthyeshëm, ndërsa kërkon prej saj që të punojë për ta bërë  rajonin tonë një model për të ardhmen, ku të gjithë të jetojnë me paqe dhe me prosperitet. “Aleksandër Vuçiç si mundet që dikush akoma të mohojë në ditët e sotme një krim të tmerrshëm të luftuar të dokumentuar mirë! Pse është kaq e vështirë të kuptohet që aq sa Serbia do të jetojë në mohimin e realitetit të qartë kristal të Kosovës, fantazmat e së kaluarës do të vazhdojnë të minojnë rrugën e Serbisë drejt së ardhmes!Shokë atje! Lëviz! “Lërini të vdekurit të varrosin të vdekurit” dhe le të bëjmë atë që supozojmë të gjithë: Ndërtoni paqe dhe prosperitet për të gjithë fëmijët tanë dhe filloni ta bëni rajonin tonë një model !!”-shkruan Rama. Deklarata e Presidentit serb mbi masakrën e Reçakut shkaktoi reagime te forta jo vetëm në Shqipëri dhe Kosovë, por edhe në radhet e Bashkimit Europian.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.