“Dhjetor ’90”, ish-studenti sot pedagog kujton si shpërtheu revolta në ILB sot Universiteti Bujqësor

0

Nga Gjok Vuksani

Dhjetor 1990 , ILB sot Universiteti Bujqesor …Kujtoj…

Filloi , tha Berti nje shoku im …cfare , cfare…
Ne qytet studentit u ngriten…
Dikush nga studentet tek Godina Nr 4 e ekonomikut dogji transformatorin iken dritat…erresire…
Filluan thirrjet:
Liri-Demokraci …
Poshte burrokratet …

Me studentet e dhomes dolem menjehere para Godines Nr.3 dhe pastaj para Godines Nr.7 ..
Ne fillim pa ndonje ide te qarte , pa slogane por pastaj gradualisht filluan thirrjet “Liri-Demokraci” e “Duam Shqiperine si gjithe Europa”…
Me ka ngelur ne mendje Beni nje shok i im i ngushte nga Lezha (sot punon per nje nga kompanite me te fuqishme ne Gjermani ) nje djale i dobet me grushta te ngritur lart qe bertiste T’ju biem …
Ai djale qe kurre ne jeten e Tij nuk kishte bere asnje zenke me bashkemoshataret
…ishte bere luftetar…
i gatshem te ndeshej me diktaturen…
KISHIM VRARE FRIGEN…
Pastaj ore pas ore u shtuan studentet dhe entuzjazmi u rrit ishte nje nate e jashtezakonshme…
…..
Isha me fat qe isha pjese e ketij momenti historik…
GEZUAR DHJETORIST KUDO KU JENI ..
NE BEME DICKA TE MIRE , PAVARSISHT CFARE RRUGE MORI ZHVILLIMI I DEMOKRACIES SHQIPTARE…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.