Shuhet heroi i tragjedisë së vitit 1958, Manchester United është në zi

0

Herri Greg, i konsideruar si një prej heronjve të fatkeqësisë ajore të Mynihut, që përgjysmoni skuadrën e Mançester Junajtidit në vitin 1968, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

Portieri Greg shpëtoi shumë persona atë ditë, mes të cilëve një fëmijë dhe shokët e skuadrës Bobi Çarlton dhe Xheki Blençflouer nga aksidenti ajror i avionit që transportonte ekipin më 6 shkurt të vitit 1958.

Greg ishte blerë nga Junajtid në dhjetor të vitit 1957 për 23.500 stërlina, shumë rekord për kohën për një portier, dhe u votua si portieri më i mirë i Botërorit të vitit 1958.

Mançester Junajtidi po kthehej në shtëpi pas ndeshjes së Kupës së Europës në Beograd. Pas një pushimi në Mynih, avioni u përplas në çastin e ngritjes për shkak të kushteve jo të mira meteorologjike. Tetë lojtarë humbën jetën, ndërsa trajneri Met Basbi mbeti i plagosur rëndë. Në total vdiqën 23 persona. Çarlton tashmë është lojtari i vetëm i mbetur ende në jetë nga ajo tragjedi.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.