Detajet/ SHBA miraton kurën e parë për koronavirusin

0

Agjencia amerikane, FDA, përgjegjëse për ushqimet dhe ilaçet, ka miratuar të martën kurën e parë për pacientët me koronavirus.

Sipas Daily Mail, bëhet fjalë për plazmën e gjakut të pacientëve që janë shëruar nga infeksioni.

Deri më tani, në SHBA janë mbi 50 mijë të prekur nga koronavirusi. Por tani mjekët mund të trajtojnë pacientët e sëmurë me plazmën e atyre që janë shëruar.

Plazma e gjakut nga pacientët e shëruar është e pasur me antitrupa që sistemi i tyre imunitar ka zhvilluar për të luftuar infeksionin.

Kina nisi të përdorte këtë metodë të vjetër për trajtimin e pacientëve të saj muajin e shkuar.

Autoritetet në Nju Jork thonë se do të nisin testimin për këtë kurë.

Ky trajtim mund të jetë shpresa më e mirë për pacientët e sëmurë me Covid-19, teksa shkencëtarët vazhdojnë punën me ritme të shpejta për të krijuar kura të tjera.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.