“Laboratori kinez krijon super-virusin”- Reagon kryeministri italian: Nga të dhënat e mia, rezulton se…

0

Bëri xhiro në rrjetet sociale nje video e transmetuar ne vitin 2015 nga “TGR Leonardo”, por shkenca dhe vetë kryeministri italian e mohon.  

Drejtori i Rai, Alessandro Casarin, ndërhyri për të shpjeguar se ai shërbim “kishte marrë shkasë nga një publikim i revistës “Nature”.

Casarin saktësoi që vetë revista e ka bërë të qartë se virusi nuk ka asnjë lidhje me Covid-19.

Për rastin reagoi edhe kryeministri Conte. “Unë nuk e kam parë atë kronikë, por kam referenca që nuk është ashtu”, tha Conte.

“Shkencëtarët kinezë krijojnë një super-virus që sulmon mushkëritë nga lakuriqët dhe minjtë“. Kështu fillon programi që solli “stuhi” ditën e sotme, shkruan TgCOM24

Conte: “Virus në laborator? Kam referenca që nuk është kështu”

“Unë nuk e kam parë raportin, por kam referenca që nuk është ashtu”. Kjo u tha nga kryeministri Giuseppe Conte mbi hipotezën se koronavirusi është krijuar në laborator.

Një mendim shkencor erdhi në vend të kësaj nga epidemiologu Enrico Bucci i cili, i intervistuar nga Rainews24, nënvizoi: “Covid-19 nuk është i njëjti virus i krijuar në laborator nga kinezët në 2015 që nuk kishte asnjë aftësi epidemike. Për më tepër, nuk ka dyshim se Covid- 19 nuk u krijua në laborator, por është rezultat i seleksionimit natyror”.

Edhe virologu Roberto Burioni mohoi krijimin e virusit nëpërmjet kanaleve të tij të komunikimit, duke theksuar se nuk asnjë lidhje midis virusit të krijuar në laboratorët kinezë dhe koronavirusit aktual.

Capua: Virusi rrjedh nga jeta e egër

Ilaria Capua gjithashtu ndërhyri për këtë çështje. “Covid-19 është një virus që rrjedh nga jeta e egër. Ne ende nuk e dimë se sa specie kafshësh goditi para se të arrinte te njerëzit. Do të doja t’u tregoja teoricienëve të komplotit se barkodi, sekuenca, e këtij virusi për të cilin po flasim në TgrLeonardo, është një pjesë integrale e botimit”,  shpjegoi virologu që drejton një Qendër Shëndetësore të Ekselencës, në Universitetin e Floridas. “Kështu – tha Capua – nëse Covid-19 do të kishte qenë afër këtij virusi, ne do ta dinim menjëherë ditën tjetër“.

Videoja e dokumentari u përhap gjerësisht jo vetëm në mediat kryesore italiane, por shkaktoi edhe reagime të një sërë politikanëve, të cilët kërkuan sqarime nga qeveria.

Në rreshtin e parë Salvini dhe Meloni kërkuan sqarime direkt nga Conte dhe Di Maio. “E pabesueshme!” – ka shkruar kreu i Lidhjes duke postuar videon në Facebook.

Ai u dretjua menjëherë me një pyetje urgjente për Kryeministrin dhe Ministrit të Jashtëm. Udhëheqësi i “Fratelli d’Italia” gjithashtu kërkoi: “Ne duam të vërtetën. Kina ka gënjyer për virusin”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.