Bilanc tragjik në Spanjë: Më shumë se 56.000 të infektuar. Ja sa viktima u shënuan brenda ditës…

0

Vazhdon të rritet me ritme shqetësuese numri i personave të prekur dhe atyre që ndërrojnë jetë si pasojë e koronavirusit në Spanjë.

Vëtëm gjatë ditës së sotme vendi ka konfirmuar 6,673 raste të reja me koronavirus duke e çuar numrin total të sëmurëve në rang kombëtar në 56,188. Nga ana tjetër, vetëm gjatë 24 orëve të fundit, si paspjë e Covid-19, në Spanjë kanë ndërruar jetë 442 duke e çuar bilancin total në 4,089, shkruan abcnews.al

Duke qenë se epidemia po vazhdon të përhapet me ritme të shpejta, Spanja vazhdon të mbetet vendi i dytë më i prekur nga Covid-19 në Evropë.

Në vendin e parë deri më tani e mban Italia me 74,386 të infektuar e 7,503 viktima. Ndërsa, të mërkurën, Spanja ia kaloi edhe Kinës për numrin e personave që kanë ndërruar jetë si pasojë e koronvairusit.

E para që e kaloi numrin e viktimave të Kinës ishte Italia, e cila tashmë mban vendin e parë në botë për bilancin më tragjik.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.