Lushnjari dhe dy kosovarë arrestohen në Holandë për kontenjerin me 1459 kg kokainë. Vinte nga…

0
Boeing 767-432ER - Delta Airlines (N828MH)

Një sasi prej 1459 kilogramë kokainë u sekuestrua nga policia holandeze në portin e Roterdamit të premten e shkuar pas një kontrolli rutinë.

Menjëherë pasi u gjetën lëndët narkotike, filloi një hetim i madh që rezultoi në pesë arrestime këtë javë.

Në pranga kanë përfunduar dy shqiptarë nga Kosova, një 33-vjeçar nga Peja një 35-vjeçar nga Mirusha, një 43-vjeçar nga Lushnja, ndërsa të arrestuarit e tjerë janë një turk dhe një francez.

Hetimet

Hetimi çoi në një depo në Best (Noord-Brabant) ku katër të dyshuar u arrestuan nga policia dhe ekipi i ndihmës speciale nga Dogana të mërkurën 15 më prill. Personat ishin pritësit e dy kontejnerëve që përmbanin lëndën narkotike. Kontejnerët ishin ngarkuar në Brazil.

I dyshuari i pestë u arrestua të mërkurën në mbrëmje në Roterdam për shkak të përfshirjes së tij në transportin e kontejnerëve.

Paraburgimi

Shërbimi i Prokurorisë Publike në Roterdam dyshon se burrat janë të përfshirë në importin dhe transportin e kokainës. Burrat u sollën para magjistratit ekzaminues nga prokurori publik sot. Ai ka vendosur që të gjithë të dyshuarit të ndalohen për 14 ditë.

Ekipi HARC, një partneritet i Doganave, FIOD, Policisë së Porteve dhe Shërbimit të Prokurorisë Publike në Roterdam po heton çështjen më tej. Narkotikët janë asgjësuar pas kapjes.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.