Formula e PS për listat, Gert Bogdani: Mashtrim i madh, PD nuk bie në kurth

0

I ftuar në studion e Abc News në një bashkëbisedim ish-deputeti i PD, Gerti Bogdani foli për situatën politike në vend.

Bogdani u ndal fillimisht tek listat e hapura, që sollën ngërçin mes palëve në Këshillin Politk. Ndërsa qeveria ka deklaruar se do t’i votojnë në Kuvend më 1 tetor ndryshimet kushtetuese, ish-deputeti thotë se të gjitha këto kryeminitri Rama i bën për të qëndruar në pushtet.

Sipas tij, propozimi i kryeministrit i mban partitë ende të mbyllura.

“PD nuk ka rendë brenda kurthit. Ky është një artificë e përdorur nga kryeministri për të qëndruar në pushtet. E sheh si të vetme mënyrë për t’i bërë bisht. Quan lista të hapura, por nuk janë lista të hapura. Lista e hapur nga kryeministri është një mashtrim i madh, është një listë e mbyllur, që kush futet të Kuvend e përcakton kryetari i partisë.

Ky propozim i kryeministrit i mban partitë akoma më të mbyllura. Heqja e koalicionet që është një e drejtë kushtetuese, nuk mund ta heqësh këtë të drejtë. E bën se e sheh si patericë për të qëndruar në pushtet. E frikësojnë shifrat, plus dhe pakënaqësia e shqiptarëve.

Do shohim si do të zhvillohet situata në parlament. Opozita parlamentare ia ka dhënë votën në korrik sepse bëhej fjalë për lista të hapura. Sot listat nuk janë të ha[ura. Deri në 1 tetor ka ende kohë. Shpresoj që nuk do të votohet në 1 tetor pa u shprehur OSBE.

Edhe votimi i korrikut ishte një goditje shumë e rëndë për demokracinë shqiptare. Një nga kushtet e Bundestagut është reforma zgjedhore. Ata që do e vuajnë janë qytetarët shqiptarë sepse do të ketë një vonesë në procesin e integrimit. Ky është një kryeministër i papërgjegjshëm, shpresojmë që faktori ndërkombëtar të ndërhyjë”, u shpreh ai.

Më tej ai shton se PD kërkon lista të hapura 100%, pasi edhe procesi i vlerësimit të kandidatëve në parti është i tillë.

“Në rastin më minimal në parlament do të ulen ata përfaqësues që i ka votuar. Prandaj PD i është bashkuar dëshirës dhe zërit të qytetarëve shqiptarë.

Unë besoj që kjo gënjeshtër e Ramës dhe ndryshimet nuk kalojnë dhe të shkojmë drejt listave të hapura. Procesi i PD, është një hap drejt kësaj.

Është hera e parë që bëhet. Lista është shumë e madhe. Nuk është cështje kakofonie, por tregon besimin. Lista fillestare ka qenë më 4 mijë emra, dhe 350-400 do t’i shkojnë kryesisë”, deklaroi Bogdani.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.