BallinaKronikeEmri/ Qëlloi me armë 39 vjeçarin për ta ekzekutuar, ky është shqiptari...

Emri/ Qëlloi me armë 39 vjeçarin për ta ekzekutuar, ky është shqiptari i arrestuar me valixhet gati për t’u arratisur. Hetuesit e zbuluan falë…

Një burrë me origjinë shqiptare u arrestua për tentativë vrasje, ngjarje e ndodhur rreth një javë më parë në Corso Matteotti.

Në pranga përfundoi Gilmond Metaliu, 41 vjeç, i cili u arrestua në shtëpinë e tij në Asti, i vetëm dhe me valixhet gati për t’u arratisur.

Në Isola në një garazh të vendosur pranë një qendre tregtare, makina e përdorur natën e të shtënave u gjet dhe u sekuestrua.  I plagosuri është ende në rrezik për jetën, shkruan “Lastampa”.

Emigranti 39 vjeçar me iniciale A.X me origjinë shqiptare, u qëllua me armë zjarri mbrëmjen e 24 tetorit, ndërsa ecte përgjatë Corso Matteotti.

Edhe pse iu nënshtrua dy operacioneve në një përpjekje për të nxjerrë plumbin që e goditi atë në bark, burri është ende në koma.

Në pamundësi të marrjes së dëshmisë së drejtpërdrejtë të viktimës, të sjellë në dhomën e urgjencës nga një emigrant rumun, hetuesit nisën hetimet bazuar vetëm në ngjyra e errët të makinës që u largua menjëherë pas të shtënave.

Mijëra fotografi nga kamerat e sigurisë

Hetuesit kryen një analizë të detajuar të të gjitha sistemeve publike dhe private të kamerave të sigurisë në zonë, duke gjurmuar një makinë tip BMW X6 e cila, pasi kishte arritur në kohë në përputhje me të shtënat, pas disa minutash u largua drejt kalimit të Cavallotti.

Fatkeqësisht, targa ishte e palexueshme në të gjitha shkrepjet, kështu që hetuesit mund të mbështeteshin vetëm në elementë të zbehtë, siç është një shkëlqim i ndryshëm i fenerëve dhe prania e gomave të djegura.

Duke identifikuar (jo pa vështirësi) makinën dhe gjurmuar identitetin e personit që e përdor atë, karabinierët, vendosën të ndërhyjnë gjatë mbrëmjes së 1 nëntorit. Duke shpërthyer në caqe të shumta njëkohësisht, ushtria identifikoi 41-vjeçarin Gilmond Mataliu – një i dënuar shqiptar me një histori të krimeve kundër personit, falsifikimit dhe armëve. Burri nuk i rezistoi arrestimit dhe u transferua në burg me akuzat e vrasjes në tentativë dhe ndalimit dhe mbajtjes së një arme zjarri.

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments