Greqi-Turqi ‘takohen’ më 25 janar, e konfirmon ministria e Jashtme greke

0

Greqia dhe Turqia do të takohen në Stamboll më 25 janar. Lajmin e ka dhënë Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë e cila deklaron se raundi i parë i kontakteve eksploruese të 61-ta me Turqinë do të zhvillohet në Stamboll më 25 Janar 2021.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu ka ftuar Greqinë për bisedime eksploruese me takimin e parë të planifikuar këtë muaj, në vërejtjet e bëra të hënën në një konferencë shtypi në Ankara.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Greke Alexandros Papaioannou, duke iu përgjigjur një pyetje, tha në një deklaratë me shkrim, “Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka marrë asnjë ftesë deri më tani nga Ministria Turke e Punëve të Jashtme në lidhje me caktimin e një date për raundin e 61-të të bisedimeve hulumtuese ”

“Siç e dini, Greqia ka shprehur gatishmërinë e saj për t’u përgjigjur pozitivisht në rastin e një ftese përkatëse turke, mbi bazën e ligjit ndërkombëtar dhe lidhur me caktimin e kufijve të EEZ (zona ekonomike ekskluzive) dhe shelfit kontinental,” shtoi ai.

 

 

Raundi i 60-të, i fundit nga bisedimet eksploruese të nisura midis dy vendeve në 2002, u mbajt në Athinë në 1 Mars 2016. Pas kësaj date, negociatat dypalëshe vazhduan në formën e konsultimeve politike por nuk u kthyen në një kornizë eksploruese.

Turqia, e cila ka vijën bregdetare më të gjatë kontinentale në Mesdheun Lindor, ka hedhur poshtë pretendimet kufitare detare të Greqisë dhe administratës Greke Qipriote në rajon dhe theksoi se këto pohime të tepërta shkelin të drejtat sovrane të Turqisë dhe Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC). Ankaraja ka dërguar disa stërvitje në javët e fundit për të eksploruar për energji në shelfin e saj kontinental, duke pohuar të drejtat e veta në rajon, si dhe ato të TRNC. Udhëheqësit turq kanë theksuar vazhdimisht se Ankaraja është në favor të zgjidhjes së të gjitha problemeve të pazgjidhura në rajon përmes ligjit ndërkombëtar, marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, dialogut dhe negociatave

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.