Arsyeja/Bie qeveria italiane, Conte njofton dorëheqjen në Senat

0

Kryeministri italian, Giuseppe Conte njoftoi dorëheqjen sot në Senat. “Në fund të këtij debati do të shkoj te Presidenti i Republikës për të dhënë dorëheqjen”, tha ai. “Tani Presidenti i Republikës do të drejtojë vendin në këtë hap delikat – tha Kryeministri në fjalimin e tij në Senat – shfrytëzoj këtë mundësi t’i falënderoj të gjithë për mbështetjen”, tha më tej Conte.

Conte mbajti një fjalim shumë të fortë, duke kritikuar Salvinin, liderin e Legës dhe Luigi di Maio, liderin e Lëvizjes 5 Yjet.

“Ministri i Brendshëm Mateo Salvini është i papërgjegjshëm. Ai me politikat e tij ka shkaktuar kaos”, tha Conte.

Tashmë që qeveria italiane po bie, kreut të shtetit i mbetet detyra të gjejë një rrugëdalje; Qoftë për një rikthim në kutitë e votimit qoftë për krijimin e një mazhorance të re parlamentare.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.