Dibra do te votoj PD dhe liderin e saj Lulzim Basha

1
540
Nga Franko Berisha
Dibra dhe Dibranet ja kane borxh mandatin Lulzim Bashes si bir i tyre. – Drejtuesit e PD Diber bashke me te rinjte e FRPD Diber kane bashkuar energjite e tyre duke punuar cdo dite me njeri tjetrin te bashkuar per te fituar zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe per te ndryshuar fatin e Dibres e cdo Dibrani. –
Cdo dite takime dere e dere nga afer me Dibranet per te biseduar per problematikat qe ka Dibra dhe per te mar mendimin e gjithkujt. –
Kur na ndajne afer 90 dite nga zgjedhjet parlamentare 2021 a eshte gati Dibra te votoj PD dhe kryetarin e saj Basha per Kryeminister? – Duke mar parasysh se cfare ka ndodhur ne Diber ne 8 vite qeverisje te PS jam plotesisht i bindur qe Basha fiton thelle ne Diber dhe te gjithe Shqiperine. –
Ne 8 vite qeverisje Rama pati urrejtje per Dibren duke i perçmuar , 0% investime , rriti papunesine , rriti taksat , rriti çmimin e naftes , asnje suvension per fermeret , largoi mijra te rinje Dibrane nga vendlindja , u tall me ta , dhe serish kerkon nje mandat te 3.
– Te gjithe e dime se cfare ndodhi ne Diber ne 2016? – Hashashi mbuloi cdo vend te Dibres. – Police te veshur me uniforme ruanin dhe trafikonin hashashin. – Blerja e votes fenomeni qe vendosi fatin e Dibres dhe Dibraneve ne vitin 2016 e cila doli ne pah me dosjen e Dibres e quajtur ndryshe si dosja 184. – Papunesia eshte ulur kembekryq ne cdo fshat te Dibres dhe arsyeja eshte sepse ato qe shkollohen dhe meritojne vendin e punes shkarkohen dhe zevendesohen me militantet e partise.
– Premtimi per uljen e taksave ne genjeshter Dibraneve jo qe s’ju jane ulur taksat por kane paguar taksat e plota cdo biznes. – Cmimi i naftes ne 8 vite eshte rritur. – Kemi te bejme me naften me te shtrenjte ne rajon dhe me gjere. – Suvensionet per fermeret u premtuan po kurre nuk u arriten. – Largimi i te rinjeve nga vendi eshte nje nder shkaqet kryesore pse kjo qeveri nuk i do te rinjte e Dibres. – Sapo erdhi ne pushtet Rilindja u vrau shpresen te rinjeve te Dibres me mbylljen e Universitetit te Dibres e cila ishte mundesia e vetme e Dibraneve per tu arsimuar. – Dibra eshte qyteti me % me te madhe te emigrimit. -Dibra eshte qyteti me i varfer ne cdo qytet te Shqiperise.
– Rritja e rrogave per mjeket , infermieret , dhe mesuesit premtim i pa mbajtur. – Punesimi ne Diber eshte 0% madje te aftet qe ishin ne vendet e punes me qeverine Berisha u zevendesuan nga te pa aftet dhe militantet e partise socialiste. –
Pervec se nuk beri asgje per permisimin e linjave elektrike nuk u mjaftua por rriti çmimin e energjise elektrike. – Rruga e Arberit Te gjithe jemi deshmitare qe u nis nga PD atehere me kryeminister Sali Berishen por ngeli ne vend sepse ne zgjedhjet e ardhshme te 2013 fitoi rilindja. –
Akoma mendon Rilindja qe do te mashtroje Dibranet me rrugen e Arberit te cilen e premtoi plot 6 here dhe i preu shiritin e fillimit te punimeve po 6 here dhe akoma nuk eshte bere asnje pune. – Programi i PD garanton per rimekembjen e Dibres ne vitin e pare te qeverisjes duke hapur vende te reja pune , duke ulur taksat , duke ulur cmimin e naftes , duke ulur cmimin e energjise elektrike , duke rritur suvensionet , duke rritur investimet per Dibren , duke rritur rrogat per mjeket , infermieret , arsimtaret , duke rihapur universitetin e Dibres per nje arsimim cilesor , etj… – Dibra ja ka dhene besen Lulzim Bashes dhe Lulzim Basha ja ka dhene besen Dibres se si djali i tyre do punoj cdo dite per ta bere Dibren nje nder qytetet me te rritur ekonomikisht. – Premtimet e rilindjes nuk i hyjne me ne pune askujt dhe kjo tashme eshte e ditur. – Dibra dhe Dibranet jane gati per ndryshimin qe e pret Dibren me birin e tyre Lulzim Bashen si Kryeminister i Republikes se Shqiperise.

1 Koment

  1. Shkrim nga fillimi deri ne fund i tejmbushur me genjeshtra. Sot ka 0 taksa dhe 0 tatim fitim per biznesin e vogel ,nafta me e shtrenjta ka qene dhe ne kohen e saliut sepse brenda takses se naftes perfshihet dhe taksa e qarkullimit, fermeret perfitojne subvencione dhe se fundmi perfitojn heqjen e akcizes se naftes. Ne 2021 rroga e mjekeve dhe infermiereve eshte rritur me 40% dhe e mesuesve me 15%. Cmimi i energjise elektrike nuk eshte rritur dhe ndryshe nga qeveria Berisha sot cmimi i energjise elektrike nuk vidhet por paguhet nga te gjithe si ne cdo vend te botes. Gjithkush jemi te vetedijshem qe rruga e Arberit NUK u nis nga saliu dhe mashtronte dibranet cdo vit , kurse ne Prill-Maj 2021 Edi rama mbaron rrugen e arberit dhe mban premtimin e pambajtur te Sali berishes ndaj dibraneve. Shkrim dashakeq , milintatesk qe spermban fakte vetem retorik partiake sic ia kerkon detyra. Keqardhje…

Comments are closed.