Gara për PS, Rama e shiti Erion Veliajn

0

Erges Eskiu

Pasi shiti Shpetim Gjiken, Saimir Tahirin, Fatmir Xhafajn, Vangjush Dakon, rradhen e kishte pretendenti kryesor per kryetar i PS.
Erion Veliaj kishte shpallur heret ambicien per te trasheguar Partine Socialiste dhe ne nje gare te heshtur, por te ethshme me Saimir Tahirin, Ai nuk njihte limite ne sherbim ndaj shefit te vete dhe ne akumulimin e nje pasurie faraonike e cila do t’i mundesonte atij te blinte pushtet politik dhe mediatik.
Mirepo Erioni ishte vetem ambicioz dhe aspak inteligjent e aq me pak me integritet moral.
Ai eshte personi, qe shpjegon me mire shprehjen se qellimi justfikon mjetin dhe se ishte i gatshem te shkaterronte qytetin, te shkaterronte kulturen, te vidhte taksapaguesit dhe te kriminalizonte ekonomine e kryeqytetit, me te rendesishmen ne vend.
Ai eshte personifikimi i cinizmit, i servilizmit, i arrogances, i fodullekut, i mashtruesit, i shpifesit, i te papergjegjshmit, i provokatorit, i kriminelit, i te korruptuarit, i perversit, i pedofilit, i te paburrit. Shkurt, Ai eshte personifikimi i çdo gjeje negative dhe si tille ai filloi te kontestohej ose urrehej heret per veprimet dhe gjuhen e perdorur prej shumices se shqiptareve.
-Pasi armiku i tij kishte dale nga politika ne saj te pergjimeve te antimafias italiane si i lidhur me trafikantet e droges dhe pushteti i Rames filloi te lekundej seriozisht, ai filloi nje fushate propagandistike agresive me ane te te ciles shpallte se tashme e ardhmja e PS ishte ai. Kjo gje shkaktonte nje tension te madh jo vetem tek socialistet dhe Rama qe e kercenoi me varje, por tek te gjithe shqiptaret per faktin se Ai kishte thyer çdo limit ne drejtimin negativ. Nje qenie, qe as nuk skuqet e as nxihet, qe te genjen sy per sy dhe mohon balle per balle me gjak ftohtesine e nje krimineli maniak.
I afte te mbyll krime si ai i vrasjes se minorenit Ardit Gjoklaj, qe punonte ne landfill, i pasiguruar, per te siguruar librat e shkolles. I afte te blej mediat te cilat nuk flasin per veprat e tij krimnale dhe te kercenoje e te pushoje gazetaret nga puna. I afte per gjithçka, qe i siguron pushtet dhe paprekshmerine e imazhit te vet.
Ky eshte Ai, qenia me e rrezikshme qe prodhohet prej injorances, mungeses se moralit, mungeses se karakterit e perzier me arrogancen dhe ambicien e semure per pushtet.
Por, tashme ne prag te zgjedhjeve vendimtare per fatin e Shqiperise dhe shqiptareve ai del per here te dyte del ne pergjimet e antimafias italiane ne lidhje Ndrangheten, pas asaj te SacraCoronaUnita, per perfshirjen ne krimin e pastrimit te parave.
Mirepo Erioni nuk pastron vetem te mafias italiane, Ai pastron edhe parate e Edit qe fitoi nga trafiku i kanabisit, heroines dhe kokaines. Kujtoni ketu vetem sasine e kokaines, qe u kap ne kontenierin e bananeve (613kg kokaine=180 milion euro) dhe ajo qe kapet eshte gjithmone 1/10 e asaj qe kalon.
Erioni pastron edhe parate e korrupsionit, edhe parate e grabitura shqiptareve. Erioni eshte numri dy i krimit ne vend pas Edi Rames, por tashme “djaloshi ra nga fiku”.
Rama keto dite foli, per implikimin e Erion Veliajt, me heshtjen e vete dhe nderkohe shpetoi Ogerten nga burgu per abuzim me tenderat gjate pandemise ku bleu maska, kite dhe apratet e oksigjenit me vlere 3 here me te larte nga çmimi i tregut.
Rama e shiti Erionin dhe mbajti Ogerten, ate qe nuk i rrezikon pushtetin ne Partine Socialiste.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.