Wang Yi bën thirrje për marrëdhënie “jokonfliktuale, jokonfrontuese” midis Kinës e ShBA-së

0

Anëtari i Këshillit të Shtetit dhe ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi tha të hënën se marrëdhëniet mes dy ekonomive më të mëdha në botë ndodhen në “udhëkryq”, duke nxitur krijimin e marrëdhënieve “jokonfliktuale, jokonfrontuese” midis Kinës dhe ShBA-së.

Duke folur në ceremoninë e hapjes në Pekin të forumit me temë “Nxitja e dialogut dhe e bashkëpunimit dhe menaxhimi i diferencave: Kthimi i marrëdhënieve Kinë-ShBA në rrugën e duhur”, Wang Yi tha gjithashtu se, së pari, secili vend duhet t’i trajtojë siç duhet çështjet e veta.

Wang e kritikoi administratën e Trump-it se donte vetëm “të plotësonte nevojat e veta”, gjë që sipas tij bëri që marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve të dalin “nga pista normale”.

Para Vitit të Ri Kinez, festa më e madhe në Kinë, presidenti i Kinës Xi Jinping dhe presidenti i ri amerikan Joe Biden zhvilluan bisedime telefonike. Në këto bisedime liderët pranuan “të punojnë së bashku” për çështjet madhore.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.