Albin Kurti nën presionin e Izraelit dhe të Turqisë

0

Albin Kurtit i kanë mbërritur një shumë mesazhe urimi për fitoren e zgjedhjeve të 14 shkurtit, por njëherësh, lideri i Vetëvendosjes përpos kortezive po përballet dhe me kërkesa të veçanta nga liderët botërorë.

Në morinë e letrave veçohen ato të kryeministrit të Izraelit dhe të presidentit të Turqisë, që i bashkon  një temë tejet e nxehtë: përplasja për hapjen e ambasadës së Kosovës në Jeruzalem.

Mediat në Kosovë shkruajnë se kryeministri Benjamin Netanyahu përveç që është i lumtur për themelimin e marrëdhënieve diplomatike në fillim të këtij muaji, e fton Kurtin në ceremoninë e hapjes së ambasadës.

“E mirëpres jashtëzakonisht marrëveshjen mes dy vendeve të nënshkruar në fillim të muajit për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike dhe shpresoj se ky do të shërbejë si momentum i ri për të forcuar dhe avancuar bashkëpunimin mes nesh. Përpjekja juaj për çështjet e hebrenjve, përfshirë kthimin e pronave, është tejet e vlerësuar. E shoh shumë të rëndësishme vendimin e Kosovës për të hapur ambasadën në Jerusalem dhe ju pres në Izrael në ceremoninë e hapjes.” – thuhet në mesazhin e Netanyahut.

Në anën tjetër, presidenti i Turqisë Rexhep Tayip Erdogan e përgëzon Kurtin për qasjen e tij të matur ndaj çështjes së Jeruzalemit. “Unë jam gjithashtu i lumtur të mësoj për qëndrimin e partisë tuaj që nëse vjen në pushtet, po parashikon një rishikim të angazhimit të Kosovës për hapjen e ambasadës në Jerusalem. Unë mendoj se do të ishte e dobishme të shmangim një hap të tillë që mund t’i shkaktojë Kosovës një dëm të madh.” – thuhet ndër të tjera në urimin e Erdogan.

Hapja e amabasadës në Jeruzalem ishte një nga kushtet e Izraelit për njohjen e Kosovës si shtet. Kjo marrëveshje u arrit falë ndërmjetësimit që presidenti amerikan Donald Trump realizoi në Uashington, pasi bindi kryeminitrin  e Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçciç të arrin një marrëveshje bashkëpunimi.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.