Alfred Peza refuzon ftesën e Ramës për deputet: Nuk është për mua…

0

Gazetari Alfred Peza thotë se ka refuzuar ftesën e kryeministrit Edi Rama për të kandiduar për deputet. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Peza njofton se ka zhvilluar sot një takim me Kryeministrin e vendit, duke shkruar se ky i fundit i ka kërkuar t’i bashkohet skuadrës së deputetëve të PS, për zgjedhjet e 25 prillit.

Peza ka vlerësuar dhe falenderuar kryeministrin por në përfundim ka refuzuar këtë kërkesë duke shkruar: “Karrigia e deputetit nuk është për mua në këtë faze të jetës dhe aktivitetit tim!”.

Kujtojmë se ditët e fundit ka patur një numër deputetësh të PS që kanë njoftuar se nuk do të kandidojnë më në listat e PS. Fillimisht u largua Vasilika Hysi “për t’u hapur rrugë kalamajve”, për të vijuar me Besnik Baren dhe Sadi Vorpsin.

Por ndërsa deputetët thonë se po largohen me dëshirë, Peza shkruan se e ka refuzuar ftesën e Ramës. Peza nënvizon se do të jetë pjesë e Partisë Socialiste dhe në mbështetje të plotë të kryeministrit Rama, ndërsa thotë se në debatin publik si analist ‘nuk e ka shkelur kurrë etiken dhe nuk i i hyre kurrë në hak partizançe paleve të tjëra.’

Postimi i plotë:

Të dashur miq!

Sapo mbarova një takim me Kryeministrin Rama dhe kam dëshirë të ndaj me ju arsyen dhe përfundimin e takimit.

Kryeministri më kërkoi gatishmërinë për të qenë pjesë e skuadrës së deputetëve, për zgjedhjet e 25 prillit 2021, duke vlerësuar kontributin tim si deputet më parë dhe si person i angazhuar në debatin publik më pas.

Më erdhi mirë që në vlerësimin e tij, ai nenvizoi se ne debatin publik kam kontribuar jo si “partizan”, po si qytetar i angazhuar. Natyrisht me bindje e kahje ne mbeshtetje te punes se kesaj maxhorance, por pa e shkelur kurre etiken dhe pa i hyre kurre ne hak partizance paleve te tjera.

E falenderova Edi Ramen per kete interesim, qe e konsideroj te posacem pasi nuk eshte ne stilin e punes se tij! U ndjeva mire duke e ditur edhe qe listat jane plotesisht ne doren e drejtuesve te qarqeve, deri kur ata te vijne neser ne zyren e Rames ne PS para mbledhjes se kryesise ne mbremje.

Por refuzova:-)

I thashe kryeministrit dhe po ju’a them te gjitheve se jam ndjere i privilegjuar qe kam perfaqesuar edhe me pare, vullnetin elektoral te qytetareve ne Kuvendin e Shqiperise. Por karrigia e deputetit nuk eshte per mua ne kete faze te jetes dhe aktivitetit tim!

Une do te qendroj ne krah te Edi Rames sepse besoj tek ai dhe puna e tij, pavaresisht nga pozicioni qe mund te kem ne raport me sfidat e maxhorances qe do te rikonfirmohet me siguri ne 25 prill. Ka plot te tjere PS, qe e duan me shume se une dhe e bejne po aq mire apo me mire se une punen e depupetit, keshtu qe me shume kenaqesi vendin tim ia le kujtdo prej tyre ne Kuvendin e Shqiperise.

Mbetem si gjithmone i perkushtuar per te dhene kontributin tim maksimal, per kete familje politike, ku jam ndjere mire qe diten e pare dhe do te jete kenaqesi e krenari per mua te anazhohem krah miqve deputete, qofte ne fushate dhe qofte ne cdo sfide te terrenit pas fitores!

Urime dhe suksese te gjitheve!

Se bashku per Shqiperine!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.