Rastet me mpiksje gjaku, pezullohen testimet e vaksinës AstraZeneca te fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar

0

Një provë e vaksinës së coronavirusit Oxford-AstraZeneca mbi fëmijët është ndalur ndërsa rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar heton një lidhje të mundshme të mpiksjeve të rralla të gjakut tek të rriturit.

Prof Andrew Pollard nga Universiteti i Oksfordit i tha BBC-së se nuk kishte asnjë shqetësim sigurie me testimet, por shkencëtarët po prisnin për informacion të mëtejshëm.

Rreth 300 vullnetarë u regjistruan. Më herët, kryeministri britanik, Boris Johnson tha se njerëzit duhet të vaksinohen kur të ftohen, transmeton Telegrafi. Gjyqi, i cili filloi në shkurt, po vlerëson nëse goditja prodhon një përgjigje të fortë imune në fëmijët e moshës midis gjashtë dhe 17 vjeç.

Pjesëmarrësit këshillohen të vazhdojnë të marrin pjesë në të gjitha vizitat e planifikuara dhe mund të kontaktojnë vendet e provës nëse kanë ndonjë pyetje. Përditësimet nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), pritet në ditët në vijim.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.