Tuesday, April 20, 2021
Ballina Bota Gruaja 104-vjeçare mposht për herë të dytë Covid-19

Gruaja 104-vjeçare mposht për herë të dytë Covid-19

0

Një grua 104 vjeçare ka marrë duartrokitjet e stafit të spitalit kolumbian, pasi u shërua nga Covid-19 për të dytën herë në më pak se një vit.

Carmen Hernandez u përcoll me duartrokitje nga i gjithë stafi i cili ishte rreshtuar në korridorin e spitalit teksa ajo po dilte nga spitali.

Hernandez u diagnostikua për herë të parë me Covid-19 në qershor të vitit të kaluar dhe u trajtua në shtëpinë e pleqve në San Jose ku ajo jeton prej 25 vitesh.

Ajo e mposhti virusin,  por pavarësisht se ishte vaksinuar në shkurt të këtij viti, Hernandez u diagnostikua me Covid-19 për herë të dytë në mars.

Hernandez u shtrua në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Universitar San Rafael de Tunja ku mjekët dhe infermierët e kanë trajtuar atë.

Gina Gomez, një punëtore shëndetësore në shtëpinë e pleqve në San Jose, u tha gazetarëve lokalë: ‘Ajo është një paciente e moshuar me një aftësi të shkëlqyeshme fizike sepse i rezistoi virusit për herë të dytë.

Jo vetëm që Hernandez e ka mposhtur Covid-19 dy herë, por ajo është shëruar edhe nga një formë agresive e kancerit të lëkurës.

Hernandez ka lindur në Tunja më 14 korrik 1916 dhe ka një vajzë rreth 70 vjeç, raporton Daily Mail.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.