Taylor Swift thyen rekordin britanik të “The Beatles”

0
Mandatory Credit: Photo by Chelsea Lauren/Shutterstock (10481442fs) Taylor Swift 47th Annual American Music Awards, Show, Microsoft Theater, Los Angeles, USA - 24 Nov 2019

Riregjistrimi i Taylor Swift i albumit të saj “Fearless” ka kryesuar listën britanike të albumeve muzikore dhe ka rrëmbyer një rekord të mbajtur prej The Beatles.

Albumi, i titulluar “Fearless (Taylor’ Version)”, u regjistrua pas një grindjeje të profilit të lartë në lidhje me pronësinë e regjistrimeve të saj master me menaxherin e shquar të talenteve Scooter Braun.

“Është albumi i saj i tretë në krye të klasifikimit në vetëm 259 ditë, pas publikimeve të befasishme “Folklore” në korrik dhe “Evermore” në dhjetor dhe ka vendosur një rekord të ri për grumbullimin më të shpejtë të tre këngëve numër një në klasifikim”, tha Kompania e Listave Zyrtare.

Rekordi për periudhën më të shkurtër për të nxjerrë tre albume kryesuese të top-charteve mbahej prej 54 vjetësh nga The Beatles, me këngët “Help!”, “Rubber Soul” dhe “Revolver”.

Swift është artistja e parë solo që grumbullon tre albume numër një në hapësirën e një viti. Albumi origjinal “Fearless” u publikua në vitin 2008, kur Swift ishte 18-vjeçare dhe yll i muzikës country.

“Fearless (Taylor’s Version)” grumbulloi më shumë se 21 000 shitje në tabelat e kryesimeve për t’u bërë albumi i shtatë britanik numër një.

Swift, gjithashtu, ka kryesuar më parë në renditjen e Listave Zyrtare të Kompanisë me “Red” (2012), “1989” (2014), “Reputation” (2017), “Lover” (2019), “Folklore” (2020) dhe “Evermore” (2020).

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.