Mbyllet platforma e dytë e kriptomonedhave në Turqi/ BBC: Themeluesi i “Thodex” fshihet në Shqipëri

0

Autoritetet turke thonë se katër persona të lidhur me platformën e kriptomonedhës Vebitcoin janë arrestuar, të akuzuar për mashtrim. Disa orë më parë, kompania papritmas njoftoi se kishte pushuar punën, duke përmendur tensione financiare.

Zyrtarët gjithashtu filluan një hetim dhe bllokuan llogaritë e platformës. Më parë këtë javë, një platformë e dytë turke, Thodex, mbylli platformën e investimeve me rreth 390,000 përdorues.

Një numër në rritje i njerëzve po vendosin të përdorin kriptovaluta në Turqi në një përpjekje për të mbrojtur kursimet e tyre nga rënia e mprehtë e vlerës së monedhës vendase, lira. Por tregu turk i kriptovalutave është i parregulluar. Javën e kaluar, Turqia tha se do të ndalonte përdorimin e kriptovalutave për të paguar për mallra dhe shërbime nga 30 prilli.

Mehmet Nadir Yagci, një prokuror në qytetin jug-perëndimor të Mugla, tha se katër të arrestuarit ishin administratorë dhe personel i platformës.

Të premten, Vebitcoin njoftoi në faqen e saj të internetit se kishte ndaluar të gjitha aktivitetet. Nuk ishte menjëherë e qartë se sa njerëz janë prekur.

Për shkak të zhvillimeve të fundit në industrinë e parave kripto, kishte një dendësi shumë më të lartë në operacionet tona sesa pritej. Ne do të dëshironim të deklaronim me keqardhje se kjo situatë na ka çuar në një proces shumë të vështirë,” tha ajo.

Ndërkohë, Turqia ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për themeluesin e Thodex, Faruk Fatih Ozer, i cili thuhet se u arratis në Shqipëri me pretendimin e 2 miliard dollarëve nga investitorët.

Policia arrestoi gjithashtu 62 persona për lidhje të pretenduara me Thodex. Z. Ozer i quajti akuzat kundër tij “të pabazuara” dhe tha se ai ishte në Shqipëri për takime pune.

Të mërkurën, Thodex postoi një mesazh duke thënë se i duheshin pesë ditë për të trajtuar një investim të jashtëpërcaktuar para se të ndërpresë tregtimin. Një hetim mbi platformën ka filluar.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.