BallinaBotaWang Yi: Zhvillimi i Kinës, përparim global e jo kërcënim

Wang Yi: Zhvillimi i Kinës, përparim global e jo kërcënim

Këshilltari i Shtetit dhe ministri i Jashtëm kinez Wang Yi theksoi të martën se zhvillimi i Kinës duhet të shihet si një përparim për të gjithë botën e jo si një kërcënim.

Ai i bëri këto komente në një bisedë mbi marrëdhëniet midis Kinës e Perëndimit të organizuar nga Konferenca e Sigurisë e Mynihut, një mbledhje vjetore mbi sigurinë ndërkombëtare që sivjet u zhvillua në internet për shkak të pandemisë. Ndër pjesëmarrësit në të ishin ish-zëvendëskryetarja e Komisionit Evropian Federica Mogherini dhe kryetari i Konferencës së Sigurisë të Mynihut Wolfgang Ischinger.

Kina ushqen gati 20 për qind të popullsisë së botës me 9 për qind të tokës së punueshme në botë, ka një shtresë të mesme prej mbi 400 milionë vetash dhe ka ndërtuar sistemin më të madh në botë të sigurimeve shoqërore e të arsimit të detyrueshëm, tha Wang.

Sipas tij, në më shumë se 70 vjet që nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës, Kina nuk ka filluar kurrë një luftë dhe është i vetmi vend në botë që e ka të shkruar zhvillimin paqësor në kushtetutën e vet.

Si një vend i madh dhe në zhvillim të shpejtë, Kina është e angazhuar për bashkëjetesë paqësore me vendet e tjera dhe ky është një kontribut i madh në stabilitetin strategjik botëror, shtoi Wang.

Duke folur për marrëdhëniet e Kinës me BE-në, kryediplomati pranoi mendimet e ndryshme mbi këtë çështje, por theksoi se Kina gjithmonë e ka parë palën evropiane si partnere e jo rivale.

“Ne gjithmonë do të mbështesim me vendosmëri përparimin e integrimit evropian dhe jemi të gatshëm të shtojmë bashkëpunimin e gjithanshëm me Evropën mbi bazën e respektit të ndërsjellë e përfitimeve të përbashkëta,” u shpreh Wang.

Lidhur me marrëveshjen e investimeve Kinë-BE, ministri i Jashtëm kinez tha se ajo është shumë e dobishme për të dy palët dhe jo një favor i njëanshëm.

Duke vënë në dukje se disa njerëz në BE përpiqen të politizojnë çështjet tregtare, ai theksoi se një gjë e tillë “nuk është e pranueshme dhe nuk të çon askund”.(Foto nga VCG)

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments