Reforme-vettingun t’a hetojne dy prokurore, nga Uashingtoni dhe Brukseli

0

Nga Basir Çollaku

Vettingu, Kushtetuta ne kembet e Kuvendit, do votoje opozita kerkesen e Rames??!!
Kushtetuta e ndryshuar ne kuader te Reformes ne drejtesi parashikon qartazi se Komisioni i Pavarur i Kualifikimt, dhe Komisioni i Posaçem i Apelimit jane institucione Ad hoc te perkohshme. Sipas ligjit 84/2016, sipas nenit 179 b pika 8 e Kushtetutes, Me mbarimin e afateve te tyre, parashikuar 5 vite KPK dhe 9 KPA, rivleresimin e vazhdojne:
Per prokuroret Keshilli i Larte i Prokurorise dhe per gjyqtaret Keshilli i Larte gjyqesor.
Vendin e komisionereve te Ballhyses dhe te Dariel.Sines e zevedeson kreu i SPAK, Arben Kraja thote Kushtetuta. Ligji per reformen dhe Kushtetuta, ka parashikuar saktesisht vazhdimesine e ketij procesi.
Çfare ka ndodhur?
Edhe OMN qendron ne kete proces pa mandat Kushtetues, afati i te cileve ka perfunduar prej dy vitesh, sipas Kushtetutes.
Kombetare dhe Nderkombetare, i shohim ne nje levizje te re jo kushtetuese.
Ne nje interviste per VOA ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi se zgjatja e mandatit te KPK eshte nje opsion por ende i pavendosur.
Ndersa kreu i grupit parlamentar te PS, Taulant Balla perforcoi idene e ndryshinit duke thene se po shohim ndryshimin e Kushtetutes dhe zgjatjen e mandatit.
Edi Rama.kerkon te mbaje ne kontroll me njerezit e tij rivleresimin e prokuroreve dhe gjyqtareve .
Pamela.Qirko Balluku, motra e Ministres Belinda Balluku, kerkohet te jete serish ne kete detyre kontrolluese dhe gjithe te zgjedhurit e Rama -Xhafa-Agaçit.
Koha ka deshmuar se kjo celule, ka shperfytyruar sisteminne drejtesise, gjetje te konfirmuara dhe nga Ve ezia e Strasburgu. Kjo ne vendimin per Altina Xhoxhaj, kur dy gjyqtaret ne minorance u shprehen se nuk kishin pare e degjuar ne asnje vend nje sistem te tille kontrolli duke e vleresuar haptazi kunder te drejtave te njeriut.
Zgjatja e mendadateve kerkon detyrimisht voten e opozites, sepse duhet ndryshuar Kushtetuta perseri. Shpresojme se opozita nuk do te votoje pro Rames qe ai te kontrollojendrejtesine ashtu siç ajo e ka akuzuar. Le te vazhdoje KLP dhe KLGj ashtu sic parashikon Kuhstetuta e ndryshuar dhenl sic ka deklaruar dhe ish deputeti i Komisionit te Ligjeve pjese e PS, profesori i se drejtes Adnor Shameti.
Kushtetuta kryesisht i qarteson afatet dhe kompetencat ne aneksin e saj neni A dhe B, C
Ligji 84/2016 parashikon kompetencat e Komisioneve.
Kesaj katrahura per ta hetuar se çfare ka ndodhur me parate per kete reforme nga vendas e te huaj, do i duheshun dy prokurore speciale. Nje nga Uashingtoni e nje nga Brukseli, USA-BE. Prej tyre do merrnim vesh kush ka futur gishtin e kush krahun ne kete vetting pazar..Politikane, pushtetare, diplomate. Ku kane shkuar parate. Siç thone amerikanet, ndiq parane…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.