Të paktën 800 vjeç/ Zbulohet mumja në Lima të Perusë…

0

Një mumje që vlerësohet të jetë midis 800 dhe 1200 vjeçare është zbuluar nga arkeologët në Peru, në një vend pranë kryeqytetit të vendit, Lima.

Një mumje që vlerësohet të jetë midis 800 dhe 1200 vjeçare është zbuluar nga arkeologët në Peru, në një vend pranë kryeqytetit të vendit, Lima.

Studiuesit nga Universiteti Kombëtar i San Marco-s gjetën trupin e ruajtur nën tokë në mes të një sheshi të qytetit në zonën arkeologjike të Cajamarquilla, rreth 25 kilometra në brendësi të Limës.

Mumja ishte e lidhur me litarë dhe me duar që mbulonin fytyrën, në atë që studiuesit thonë se është një zakon funerali jugor peruan. Epoka e mumjes do të thotë se ajo daton në kohët para-hispanike, dhe madje i paraprin qytetërimit Inca, i cili themeloi kështjellën më të njohur të Perusë, Machu Picchu në shekullin e 15-të.

“Zbulimi i këtij banori hedh një dritë të re mbi ndërveprimet dhe marrëdhëniet në kohët para-hispanike,” tha Pieter Van Dalen Luna, një nga arkeologët që drejtoi gërmimin.

Ai i tha CNN se mumja ka shumë të ngjarë të ishte një djalë i ri midis 25 dhe 30 vjeç, i cili kishte ardhur nga malet në Cajamarquilla, dikur një qendër tregtare e zhurmshme në epokën parakolumbiane.

Puna e gërmimit filloi në mesin e tetorit me një ekip prej 40 personash të udhëhequr nga Van Dalen Luna dhe arkeologia tjetër Yomira Huamán Santillán, dhe zbulimi erdhi si befasi sepse ata nuk po kërkonin një mumje.

“I gjithë ekipi ishte vërtet i lumtur sepse ne nuk mendonim se kjo do të ndodhte”, tha Huamán për CNN. “Ne nuk prisnim të bënim një zbulim kaq të rëndësishëm.”

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.