BallinaKryesorePROTESTA E DHUNSHME/PD i dërgon raportin e detajuar selive diplomatike: Deputeti Sali...

PROTESTA E DHUNSHME/PD i dërgon raportin e detajuar selive diplomatike: Deputeti Sali Berisha sulmoi brutalisht, donte të largonte me forcë Bashën

Partia Demokratike i ka dërguar një raport të detajuar selive diplomatike për ngjarjen e rënda të dhunës që u ushtruan gjatë protestës së 8 janarit.

Në raportin prej 8 faqesh, Partia Demokratike përshkruan orë pas ore detajet e përplasjes para godinës së selisë blu.

Në këtë raportim zyrtar të PD-së theksohet se: “Deputeti Sali Berisha sulmoi brutalisht dhe në mënyrë të paprecedentë selinë blu me qëllimin largimin me forcë të kryedemokratit Lulzim Basha”.

Po ashtu shtohet se: “Në video ngrihen dyshime për bashkëpunimin dhe rolin e Sali Berishës duke orkestruar këtë dhunë të paprecedentë në selinë blu. Berisha deklaron në media se nuk ka dhunë nga mbështetësit e tij, ndërsa  filmohet nga ato bërë gjestin e dorës për t’u mbledhur para hyrjes kryesore dhe vetëm pak minuta më vonë turma sulmon në mënyrë të paprecedentë godinë  duke thyer dyer e dritare”, thuhet në raportin e PD.  Ndër ngjarjet e rënda të protestës është dhe ajo e dhunës ndaj Roland Bejkos, sekretarit të PD-së për Pushtetin vendor, po ashtu dhe kërcënimet ndaj Enkeleld Alibeaj, nënkryetari i Kuvendit i cili u mor në mbrojtje nga Garda e Republikës.

“Një orë para nisjes zyrtare të protestës së thirrur nga Berisha, disa mbështetës të tij sulmuan fizikisht dhe verbalisht sekretarin e PD-së për Zhvillimin Vendor Roland Bejko, në prani të gjerë të mediave dhe kamerave. Gjithashtu nënkryetari i PD-së, deputeti Enkelejd Alibeaj ishte vënë nën mbrojtjen e Gardës Kombëtare pasi u sulmua dhe u kërcënua me jetë nga persona të mbledhur sot në protestën e thirrur nga Berisha”, thuhet në raport.

NDERHYRJA E POLICISE

Më tej ndër shqetësimet e demokratëve është dhe roli i prokurorisë dhe shoqërimet në Policinë e Shtetit të eksponentëve të saj, pas protestës së dhunshme.

Në raport theksohet se pasi Lulzim Basha dhe konferencën për mediat, disa prej drejtuesve të saj u shoqëruan në komisariate. “Pas mbylljes së konferencës për shtyp nga zoti Basha dhe kur përfaqësuesit e PD-së nisën të largoheshin nga selia e partisë, oficerët e policisë iniciuan sërish ndalimin dhe shoqërimin e tyre në komisariat. Ndër personat e ndaluar nga policia nuk kanë qenë vetëm përfaqësues të PD, deputetë por edhe media e gazetarë. Reagimi i menjëhershëm ka ardhur nga sekretari i Përgjithshëm, Bardhi i cili e dënoi këtë lëvizje të policisë dhe kërkoi shpjegime se pse përfaqësuesit e PD-së u morën për herë të dytë në pyetje, ndërkohë që kishin dëshmuar njëherë”, thuhet në raportin e përgatitur për ambasadat në Shqipëri.

PËRJASHTIMI I BERISHËS

Kryesia e Partisë Demokratike vendosi sot në orët e para të mëngjesit përjashtimin e Sali Berishës dhe përkrahësve të tij më të afërt! PD votoi unanimisht largimin e Sali Berishës, ndërkohë që 19 figura të tjera të rreshtuara krah tij janë pezulluar, duke i dhënë një shans të dytë për t’u rikthyer në selinë blu.

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments