Cunami po “merr” gjithçka me vete/ Valët e detit dalin jashtë kontrollit, shteti në alarm total

0
93

Shteti i Tongas u përfshi nga një cunami pas një shpërthimi vullkanik në fund të Oqeanit Paqësor.

Regjistrimet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë valë të mëdha që godasin bregun dhe njerëz që përpiqen të shpëtojnë.

Ishulli Tonga lëshoi një paralajmërim për cunami për të gjithë arkipelagun, pasi vullkani Hunga Tonga Hunga Ha’apai shpërtheu sërish të premten.

Vullkani, i vendosur rreth 30 kilometra në juglindje të ishullit Fonuafo’ou, shpërtheu në fillim të vitit të kaluar.

Radio Zelanda e Re raportoi se shpërthimi kishte një rreze prej 260 kilometrash dhe ishte shtatë herë më i fortë se shpërthimi i mëparshëm, i cili ndodhi më 20 dhjetor.

Reuters raporton se ekziston rrezik për një vend tjetër, Samoa Amerikane, nga rrymat e forta oqeanike që mund të jenë të rrezikshme përgjatë plazheve në porte.