Shpërthimi i Omicron dhe virozat e stinës, mjekja pneumologe: Brenda ditësh infektohet e gjithë familja. Ja çfarë thotë për shërimin pas Covid-it

0

Varianti Omicron i koronavirusit e ka vendosur sistemin shëndetësor në një situatë më të vështirë për shkak të fluksit të madh të njerëzve të infektuar. Kështu u shpreh mjekja pneumologe Silvana Sadria në studion e “Dita Jonë”, e cila theksoi se izolimi dhe respektimi i masave tani kanë më shumë vlerë se asnjëherë.

“Nuk jemi më në ato situata fillestare të pandemisë. Omicron na ka vënë  në një situatë më të vështirë, me fluksin e madh të njerëzve sepse nëse është një pjesëtar i familjes i infektuar, brenda pak ditësh shume shpejt infektohet e gjitha familja. Numrat janë rritur shumë dhe statistikat janë edhe më shumë se aq, masat tani kanë më shumë vlerë se asnjëherë se përhapja është shumë e shpejtë. Personeli shëndetësor është në gatishmëri. Tjetër vështirësi është edhe gripi stinor që vitin e kaluar nuk e kishim dhe duhen analiza laboratorike. Simptomat janë pak a shumë njësoj dhe ky është paniku që i kap. Izolimi dhe masa më shumë se asnjëherë ka vlerë te ky variant se e gjithë periudha është 3-5 ditë dhe negativizimi është shumë shpejt”.

Ajo tha se për shkak të fluksit të madh të të prekurve nga ky variant, numri i vizitave në ditë ka arritur në 50-60 nga 10 që ka qenë norma ligjore mesatare.

“Norma ligjore mesatare është 10 pacientë në një turn, ndërkohë tani shkojnë edhe 50-60. Ne shpesh jemi të lodhur dhe s’ kemi kohë as për t’u sëmurur. Ne e kemi kaluar të gjithë Covid në stafin e Dispanserisë, përveç meje. Jemi të gjithë të vaksinuar”.

Mjekaj Sadria apeloi për kujdes të shtuar pasi përpos variantit Omicron ka ende të prekur me variantin Delta i cili është gjithashtu në qarkullim.

Sa i përket Covidit të gjatë, ajo nënvizoi se më shumë vështirësi kanë hasur me pacientët e sëmurë me diabet dhe sëmundje imune për rikuperim.

“Pasi kalon faza akute që shpëton jetës dhe ata që e kalojnë lehtë të gjithë rikthehen te pneumologu, se kjo sëmundje ka prekur bazën e pjesës së pulmonit dhe ka lënë një fibrozë që duhet testuar kapaciteti pulmonar. Ka pacientë që janë rikthyer në gjendjen e mëparshme. Periudha më e vështirë është e rikuperimit. Ka pasur pacientë që kanë ndenjur shumë me oksigjen sidomos ata me diabet, po dhe te këta kemi pasur më shumë vështirësi. Rikuperimi vazhdon”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.