BallinaAktualitetVideo/ Gara e supermakinave përfundon keq, shkatërrohet Ferrari me vlerë 2.5 milionë...

Video/ Gara e supermakinave përfundon keq, shkatërrohet Ferrari me vlerë 2.5 milionë dollarë

Pjesa e përparme e një makine klasike Ferrari F40 u shkatërrua të dielën në një përplasje të shtrenjtë me barrierat anësore, gjatë një grumbullimi super-makinash në malet e Zvicrës me rastin e 75 vjetorit të Ferrarit.

Fatmirësisht shoferi dhe një spektatore femër e ulur pranë vendit të aksidentit nuk u lënduan kur makina doli jashtë kontrolli në garën e tatëpjetë ‘2022 Kerenzerbergrennen’. Përplasja e kushtueshme iu akreditua “kohës së aktivizimit të turbos” që është diferenca mes kohës së shkeljes së pedalit të gazit dhe momentit kur makina merr përshpejtimin e fuqishëm nga shtytja e motorit.

Video të pasojave të përplasjes tregonin makinën klasike të viteve 1990 që ecte bashkë me modele të tjera të ngjashme para përplasjes, teksa më vonë ngrihej me vinç në karrocerinë e mjetit të shërbimit. Në një tjetër video makina shihet duke ecur me shpejtësi në rrugën malore me kthesa pak para përplasjes

F40-ta fatkeqe ishte mes disa super-makinave në kodrat e Kerenzerbergrennen në kantonin lindor Glarus. Megjithse eventi përshkruhet si një “garë” në realitet është një muzeum udhëtues, siç thotë dhe pronari i eventit Peter Rufibach

“Rreth 15 pronarë privatë Ferrari kërkonin të merrnin pjesë në garën me 12 kthesa për përvjetorin e 75-të të Ferrari. Gara bëhet me makinat në resht pas njerëz tjetrës, në një distancë sigurie nga njëra-tjetra. F40 ka motor të dyfishtë 2.9-litra V8 që arrin deri në 471 kuaj/fuqi.

Por teknologjia turbo e viteve 1990 ka një distancë mes dhënies së komandës dhe ekzekutimit të përshpejtimit nga makina, që sjell shtytjen e papritur e mudn të shkaktojë probleme nëse nuk llogaritet siç duhet. Ferrari ka prodhuar 1,315 modele F40 nga viti 1987 deri në 1992.

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments