BallinaKryesoreProtesta e 6 Dhjetorit, Mediu tregon arsyen pse nuk do jetë në...

Protesta e 6 Dhjetorit, Mediu tregon arsyen pse nuk do jetë në shesh. Të sqarohen partnerët për të shmangur keqkuptimet

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka sqaruar qëndrimin e tij në lidhje me protestën e datës 6 Dhjetor në Tiranë

Teksa ndarë disa dokumente në lidhje me disa aktivitete në SHBA, ai thekson se prej më shumë se dy muajsh ka konfirmuar pjesëmarrjen në disa takime në Uashington.

Mediu shprehet se protestat janë domosdoshmëri ndërsa thekson se opozita duhet të shmangë gabimet që ka bërë në 9 vitet e fundit duke injoruar ndërkombëtarët dhe duke mbivlerësuar qëndrimet personale.

“Është detyrim i Partisë Demokratike dhe gjithë opozitës që të sqarojë me partnerët tanë qëllimin e protestës për të shmangur cdo lloj keqkuptimi të panevojshëm dhe të dëmshëm”, sqaron Mediu.

Deklarata e plotë

Të dashur miq: Më lejoni të sqaroj disa momente për qëndrimet apo pjemarrjen time në protestën e 6 dhjetorit:

Titujt e qëllimshëm manipulativ, se po tradhëtoj njërin apo tjetrin se nuk do jem në protestën e 6 dhjetorit, për mua janë të neveritshëm, sepse qëndrimet i kam mar dhe i mar në kuadër të PR, në interes të opozitës, Partisë Demokratike si aleat dhe Shqipërisë.

Prej më shumë se 2 muaj, shumë kohë para se të diskutohej për Protestë, kam konfirmuar pjesmarrjen time në disa aktivitete në SHBA, në Ëashington DC, në detyrimet e mija si deputet i Kuvendit dhe Kryetar i Partisë Republikane, nga data 5-10 dhjetor:

  1. Asambleja Parlamentare e NATOs mblidhet nëndt 5-7 Nëntor, mendoj që ka një rëndësi të jashtëzakonshme për interesin tonë kombëtar dhe rolin tonë si vënd anëtar i NATOs.

2-Nga data 6-9 Dhjetor në Washington do zhvillohet takimi i IDU(Unionit Demokratik Ndërkombëtar).

Para disa muajsh në Berlim Partia Republikane pati privilegjin të bëhet anëtare me të drejta të plota e IDU dhe ky është një aktivitet jo vetëm i interesit të PR, por dhe PD e cila është po ashtu anëtare e IDU. Këtë e kam diskutuar dhe me kolegët e PD prej kohësh.

3-Po në dt 6-8 zhvillohet forumi inteligjencës dhe sigurisë ku unë kam qënë pjesë e ekipit organizator në disa aktivitete dhe jam ftuar nga Senatori Tom Tillis.

Cështja e dytë që dua të sqaroj.

Protestat janë domosdoshmëri, por jo qëllim në vetvete dhe opozita duhet të shmang gabimet që ka bërë në 9 vite, sidomos duke injoruar faktorin Institucional Ndërkombëtar, apo mbivlerësuar qëndrime personale. Kemi eksperiencë të mjaftueshme si dhe histori të mjaftueshme në qeveri dhe opozitë për të bërë analizë se cfarë na vlen dhe cfarë jo.

Partia Demokratike duhet të bëj cdo gjë dhe jo të pres për të rindërtuar mardhëniet më të mira si me Partitë Popullore Europiane dhe me Republikanët Amerikanë apo Konservatorët Britanikë, ata kanë qënë mbështetesit tanë mëmtë fuëishëm politik dhe po ashtu të interesit kombëtar, për antarësimim në NATO, nënshkrimim e MSA dhe padyshim janë dhe duhet të jenë aleatët tanë në luftën kundër qeverisjes së korruptuar dhe inkriminuar dhe garantimin e zgjedhjeve të Lira dhe të ndershme.

Cështja e tretë: Është detyrim i Partisë Demokratike dhe gjithë opozitës që të sqarojë me partnerët tanë qëllimin e protestës për të shmangur cdo lloj keqkuptimi të panevojshëm dhe të dëmshëm.

Padyshim nëse do ishim ukur dhe të diskutonim si opozitë ky do ishte qëndrimi im pa asnjl ndryshim

Së fundi: për kujtesë: Kur i kërkova z Basha dhe kolegëve të opozitës që mos të dorëzoheshin mandatet apo të mos bojkotoheshin zgjedhjet lokale, kishte nga ata syresh që i thurrnin fjalë trimërie Lulëzim Bashës si lider i fortë dhe sot e shajnë se mori vendim pa i pyet që ishin gati të më shpallnin tradhëtar dhe bezdiseshin se u kundlrshtoje udhëheqësin e opozitës.

Dhe meqënse kisha qëndrim kundër ishin gati të më shpallnin tradhëtar të opozitës, apo të bezdishsëm ata që e cuan opozitën në këtë derxhe dhe sot dalin thonë që ishte vetëm Basha

Për korrektesë po vendos dhe ftesat që thashë më sipër:

spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular