BallinaBotaArrestohet ish-zyrtari i lartë i FBI-së, mori ryshfet nga një oligark rus....

Arrestohet ish-zyrtari i lartë i FBI-së, mori ryshfet nga një oligark rus. Lidhja që kishte me një shqiptar

Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së në Nju Jork është arrestuar për lidhjet e tij me një oligark rus, thanë burimet e zbatimit të ligjit për ABC News të hënën.

Charles McGonigal, i cili ishte agjenti i posaçëm i ngarkuar me kundërzbulimin në zyrën e FBI-së në Nju Jork, është i arrestuar për lidhjet e tij me Oleg Deripaska, një miliarder rus i cili është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara dhe është akuzuar penalisht vitin e kaluar për shkelje të këtyre sanksioneve.

McGonigal doli në pension nga FBI në vitin 2018. Ai u arrestua të shtunën pasdite pasi mbërriti në aeroportin JFK pas udhëtimit në Sri Lanka, thanë burimet.

Pas largimit nga FBI, McGonigal më pas punoi për Deripaska përmes një firme ligjore që përfaqësonte manjatin rus të naftës.

Ai fitoi të paktën 25,000 dollarë duke punuar si “hetues” për firmën ligjore për çështjen Deripaska, sipas aktakuzës.

Zyra e Prokurorit të SHBA-së në Uashington, DC, hapi një çështje të veçantë të hënën kundër McGonigal me akuzën se ai mori 225,000 dollarë para nga një individ me interesa biznesi në Evropë, të cilin McGonigal e dinte se ishte punonjës i një shërbimi të huaj inteligjence.

Aktakuza me nëntë pika pretendon se midis gushtit 2017 dhe shtatorit 2018, që çoi në pensionimin e tij nga Zyra e FBI-së në Nju Jork, McGonigal fshehu nga byroja marrëdhënien e tij me këtë ish-oficer të huaj të paidentifikuar të inteligjencës gjatë gjithë kohës që udhëtonte jashtë vendit me personin dhe takonte të huaj. Personi cilësohet si shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjetik kinez.

spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular