Ballina Bota “Veprimi joprofesional i Rusisë mund të shkaktonte…”, SHBA rrëzon avionin luftarak rus...

“Veprimi joprofesional i Rusisë mund të shkaktonte…”, SHBA rrëzon avionin luftarak rus mbi Detin e Zi

0
154

Një avion luftarak rus pa pilot është përplasur me një dron amerikan mbi Detin e Zi, duke detyruar Forcën Ajrore të SHBA-së ta rrëzojë.

SHBA thotë se droni po kryente një operacion rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare, kur dy avionë rusë u përpoqën që ta rrëzonin atë.

“Veprimi i pasigurt dhe joprofesional i rusëve për pak sa nuk shkaktoi rrëzimin e një prej avionëve luftarakë dhe dronit”, tha në një deklaratë Forca Ajrore e SHBA-ve.