Alarmet, të cilat tregojnë rreziqe edhe për njerëzit e shëndetshëm, zbatohen për pikat e nxehta turistike, duke përfshirë Romën, Firencen dhe Bolonjën për ditët në vijim.

Temperaturat e mundshme rekord priten në Evropë javën e ardhshme me afrimin e një vale tjetër të nxehtë.

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) thotë se Italia, Spanja, Franca, Gjermania dhe Polonia mund të shohin kushte ekstreme.

ESA monitoron temperaturat e tokës dhe detit nëpërmjet satelitëve të saj.
Temperatura më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në Evropë ishte 48.8 gradë Celsius në Siçili në gusht të vitit 2021, dhe parashikimet sugjerojnë se nivele të ngjashme mund të arrihen këtë javë.

Periudhat e nxehtësisë intensive ndodhin brenda modeleve natyrore të motit, por globalisht ato po bëhen më të shpeshta, më intensive dhe po zgjasin më gjatë për shkak të ngrohjes globale.

Qeveria italiane ka këshilluar këdo në zonat e mbuluara nga alarmi i kuq i së shtunës që të shmangë rrezet e diellit direkte nga ora 11:00 deri në orën 18:00 dhe të kujdeset veçanërisht për të moshuarit ose personat vulnerabël.

Ndërkohë, Greqia ka arritur temperaturat 40C (104F) ose më shumë ditët e fundit. Akropoli, atraksioni më i njohur turistik i vendit u mbyll gjatë orëve më të nxehta të së premtes për të mbrojtur vizitorët.

Në vend ka frikë edhe për një rrezik më të madh të zjarreve, veçanërisht në zonat me erëra të forta. Ai pësoi zjarre të mëdha në vitin 2021 në një tjetër valë të jashtëzakonshme të të nxehtit.

Temperaturat e larta kanë arritur gjithashtu në pjesët qendrore të Evropës, me Gjermaninë dhe Poloninë midis vendeve të prekura.

Zyra meteorologjike e Çekisë lëshoi një paralajmërim se temperaturat gjatë fundjavës mund të shkojnë mbi 38 gradë Celsius, që është jashtëzakonisht e lartë për vendin.

Në Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë, të shtunën priten shira të dendur dhe erëra të forta në pjesë të Anglisë.

Meteorologët thanë se kjo ishte për shkak se zhvendosja jugore e rrymës së avionëve, e cila po nxiste motin e nxehtë në Evropë, po tërhiqte gjithashtu sisteme me presion të ulët në MB – duke sjellë mot të paqëndrueshëm dhe më të freskët.

Moti Europe

Në fillim të kësaj jave, një burrë rreth të dyzetave vdiq nga i nxehti pasi u rrëzua në Italinë veriore, ndërsa disa vizitorë në vend janë rrëzuar nga goditja e nxehtësisë, duke përfshirë një britanik jashtë Koloseut në Romë.

Shkaku është vala e të nxehtit Cerberus, e quajtur nga Shoqëria Meteorologjike Italiane sipas përbindëshit me tre koka që shfaqet në Ferrin e Dantes.

Parashikuesit italianë të motit po paralajmërojnë se vala e ardhshme e të nxehtit, e quajtur Charon sipas tragetit që dërgoi shpirtra në botën e krimit në mitologjinë greke do të shtyjë temperaturat mbi 40C javën e ardhshme.

Valët e të nxehtit po shihen gjithashtu në disa pjesë të SHBA-së, Kinës, Afrikës së Veriut dhe Japonisë.

Ministria e Kulturës e Greqisë njoftoi mbylljen e Akropolit të premten nga ora 12:00 deri në 17:00 (9:00-14:00 GMT), duke thënë se masa të ngjashme ka të ngjarë të pasojnë të shtunën.

Kompleksi ndodhet në një majë kodre shkëmbore me pak hije dhe temperaturat atje janë zakonisht më të nxehta se në zonat përreth.

Më herët të premten, të paktën një turist u largua me barelë nga vendi pasi u sëmur për shkak të nxehtësisë, tha policia lokale.

Disa vende të tjera turistike përreth Shkëmbit të Shenjtë ku qëndron Akropoli mbetën të hapura gjatë gjithë ditës.

Ditët e fundit, Kryqi i Kuq Grek është vendosur për të siguruar shishe uji dhe për të ndihmuar njerëzit që ndjejnë të përziera dhe marramendje nga vapa.

Njerëzit janë këshilluar të pinë të paktën dy litra ujë në ditë dhe të shmangin kafenë dhe alkoolin, të cilat janë dehidratuese.

Muaji i kaluar ishte qershori më i nxehtë në histori, sipas shërbimit të BE-së për monitorimin e klimës Copernicus.

Moti ekstrem si rezultat i ngrohjes së klimës është “për fat të keq duke u bërë normalja e re”, ka paralajmëruar Organizata Botërore Meteorologjike (WMO).