BallinaKryesoreShërbimi sekret australian tregon si Tom Doshi dhe nipërit e tij drejtojnë...

Shërbimi sekret australian tregon si Tom Doshi dhe nipërit e tij drejtojnë grupin kriminal

”Agjencia më e lartë e inteligjencës kriminale e Australisë dyshon se Tom Doshin, një biznesmen dhe politikan kryesor shqiptar me lidhje me kryeministrin, drejton një grup kriminal në vend që kryen mashtrime emigracioni, trafik droge dhe pastrimparash.”shkruan www.occrp.org Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Pjesa e dytë e artikullit:

“Ata pëlqejnë të dominojnë”

Grupet kriminale shqiptare janë shumë aktive në tregtinë e drogës në Mbretërinë e Bashkuar, Itali dhe shumë vende të tjera në shumë kontinente.

Operacionet e tyre të mirëorganizuara dhe sistematike në Australi nxjerrin në pah kërcënimin e paraqitur nga zgjerimi i tyre ndërkombëtar.

Ndër aftësitë e tyre kryesore, thonë zyrtarët aktualë dhe ish-zbatues të ligjit, është përdorimi i rregullave të emigracionit për të kontrabanduar anëtarët e tyre në vendet ku ata veprojnë.

“Shpesh aplikantët do të aplikojnë për një vizë të caktuar duke e ditur se ajo do të refuzohet”, thuhet në një nga dosjet e inteligjencës australiane, “por [ata] shfrytëzojnë procesin e gjatë të apelimit në mënyrë që të mund të gjenerojnë prova për të mbështetur një aplikim tjetër për vizë.”

“Ata kanë punësuar profesionistë, për t’i ndihmuar, pavarësisht nëse ka të bëjë me çështjet e emigrimit të vizave, ligjore apo mjete të tjera,” tha Komandanti i Policisë Victoria, Paul O’Halloran. “Ata janë shumë të aftë.”

Gangsterët shqiptarë në Australi “mund të tregojnë dhunë ekstreme”, tha O’Halloran, dhe ata konsiderohen nga detektivët e tij si “shumë të rrezikshëm”.

Tony Saggers, një ish-oficer i rangut të lartë në Agjencinë Kombëtare të Krimit të Britanisë, ka kaluar vite duke ndjekur kriminelët shqiptarë.

Atyre nuk u pëlqen të bëjnë vetëm kontrabandën, atyre u pëlqen të dominojnë,” tha ai për përfshirjen e tyre në tregtinë e drogës, duke shtuar:

”Atyre u pëlqen të dominojnë duke fituar kontrollin e aktivitetit të vëllimit, duke dëshmuar se janë më të mirët dhe duke kënaqur kërkesat e klientëve.”

Një ‘cikël jetësor’ kriminal

Dokumentet e inteligjencës australiane të parë nga gazetarët tregojnë atë që ata e quajnë “cikli jetësor” me pesë faza të grupeve të organizuara kriminale shqiptare.

Së pari, thonë ata, njerëzit rekrutohen në rajonet e tyre në Shqipëri, ndonjëherë me premtimin e rremë për të gjetur punë jashtë vendit.

Së dyti, ata sillen në vend (Australi) duke përdorur pretendime të rreme për viza dhe dokumente të rreme.

Së treti, ata arrijnë të qëndrojnë në Australi duke përfituar nga shqyrtimet e gjata të vizave dhe agjentët e besuar të emigracionit të regjistruar (disa shqiptarë aplikojnë për të qëndruar në Australi duke pretenduar se janë në gjakmarrje në Shqipëri dhe se ju rrezikohet jeta nëse kthehen).

Së katërti, kryejnë veprimtari kriminale.

Së pesti, arrestohen, dënohen dhe më pas u hiqen vizat.

Shkodra është identifikuar si një epiqendër nga e cila e kanë origjinën shumë prej këtyre grupeve kriminale, me pesë nga shtatë hetimet e ACIC të Australisë së Jugut midis 2015 dhe 2020 që shfaqin një “objektiv kryesor” nga qarku shqiptar.

Doshi, një sundimtar politik në Shkodër, shfaqet në dokumente si lideri i dyshuar i një grupi të krimit të organizuar të përbërë nga të afërmit e tij të gjerë, të referuar si “sindikata e familjes Doshi”.

Hetuesit besojnë se klani angazhohet në pastrim parash dhe shfrytëzon sistemin e emigracionit të Australisë për të lehtësuar aktivitetet e tij kriminale.

Anëtarët e klanit, thonë dokumentet, janë vendosur nga zyrtarët australianë në një “listë të personave me interes” të krimit të organizuar shqiptar.

Kjo listë u nda më pas me agjencitë e zbatimit të ligjit në shumë vende evropiane.

Dokumenti sugjeron se këto agjenci kanë identifikuar anëtarë të klanit Doshi në listë nga hetimet e tyre.

Dokumentet përfshijnë gjithashtu një “studim rasti” që përshkruan një grua me “lidhje familjare me Doshin” që punon si “agjente e regjistruar emigracioni” në Australi e cila “mund të lehtësojë aktivitetin [kriminal] duke arritur rezultate të emigrimit për anëtarët e sindikatës të arrestuar për kultivim kanabisi dhe /ose janë të lidhura ngushtë me trafikun e kokainës.”

Dosjet nuk përmendin asnjë akuzë kriminale kundër gruas dhe tregojnë se nuk ka “baza për të anuluar regjistrimin e saj [si agjent emigracioni] në bazë të inteligjencës kriminale që rrethon anëtarët e familjes së saj të ngushtë”.

Dosjet hyjnë në detaje për dy nipat e Doshit.

Dy burrat thuhet se janë anëtarë të sindikatës së trafikut të drogës Lleshi, një bandë që mban emrin e një familjeje tjetër, e cila, sipas dokumenteve, përdor fondet nga shitjet e shtëpive të kultivimit të kanabisit për të importuar kokainë dhe metanë në Australi.

Policia arrestoi një nga nipat e Doshit në Adelaide në mars 2022 dhe e akuzoi atë për trafik droge dhe pastrim parash pasi gjeti kokainë me vlerë 1.6 milion dollarë AU të fshehur brenda një makinerie tymi.

Nipi kishte filluar të vizitonte shpesh Evropën pasi kishte marrë nënshtetësinë australiane pothuajse një dekadë më parë, thonë dosjet e inteligjencës.

Gjatë rrugës, ai dhe familja e tij blenë prona të shtrenjta australiane, duke ngritur pyetje për hetuesit rreth të ardhurave të tij.

Zyrtarët e gjykatës nuk iu përgjigjën pyetjeve rreth statusit aktual të rastit.

Nipi tjetër i Doshit nuk ndodhet më në Australi, por dyshohet se është ende i përfshirë në krimin e organizuar shqiptar dhe trafikun e nivelit të lartë të drogës.

Edhe ai ka pasur një numër të madh të problemesh me ligjin.

Sipas dosjes së tij të çështjes së emigracionit australian të parë nga gazetarët, ai ka një histori dënimesh penale në vend që daton që nga viti 2012.

Në Shqipëri, ai u akuzua në vitin 2016 për sulm ndaj një punonjësi të policisë rrugore.

Oficeri nuk pranoi të ngrinte akuza dhe rezultati i rastit nuk dihet.

Dy incidente të tjera të dyshuara të dhunës të kryera nga anëtarët e familjes Doshi gjithashtu nuk rezultuan me sanksion ligjor.

Në fillim të këtij viti, djemtë e Doshit, James dhe Marcos, së bashku me truprojën e tyre, u akuzuan në Shqipëri për rrahjen e një burri me shufra hekuri;

Çështja u pushua pasi personi që u sulmua e përshkroi incidentin si një keqkuptim dhe kërkoi që të tre të mos ndiqen penalisht.

Një gazetar shqiptar i dyshuar i sulmuar nga vetë Doshi në vitin 2008 gjithashtu refuzoi të ngrinte akuza kundër tij.

James dhe Marcos Doshi nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular