Robert de Niro mbush 80 vjeç/ 2 Oskar, 4 martesa dhe 7 fëmijë

0
157

Robert De Niro mbush 80 vjeç dhe do të festojë në Greenwich Village me një darkë në një klub italian. Edhe pse ai ka zgjedhur Italinë si atdheun e tij të dytë (e pamë në Napoli në shoqërinë e Paolo Sorrentino), Nju Jorku është shtëpia e tij e vërtetë. Pjesërisht për partneritetin e pazgjidhshëm me mikun e tij Martin Scorsese (deri më tani 9 filma), pjesërisht për përvojën e tij të drejtpërdrejtë midis Bronksit dhe Italisë së Vogël. Ai ka qenë një gangster dhe polic, detektiv dhe kriminel me natyralitet absolut dhe është e vështirë të ndash talentin e tij nga personazhe të paharrueshëm, jeta e të cilëve ka mishëruar zemërimin, brutalitetin dhe shpengimin. Ai mburret me dy çmime Oscar dhe 7 fëmijë, i fundit në moshën 79-vjeçare.

Robert Anthony Jr. lindi në Greenwich Village më 17 gusht 1943 nga Robert Senior me gjak italo-irlandez dhe nga Virginia Admiral me origjinë holandeze. Të dy u takuan në Akademinë e Arteve të Bukura. Ajo kishte njëfarë famë si poete dhe piktore, por ata u ndanë në vitin 1945 kur ai deklaroi homoseksualitetin e tij. Roberti i vogël shkoi të jetojë me nënën e tij në “Italinë e Vogël” edhe pse do të mbante marrëdhënie dashurie me të atin gjatë gjithë jetës.

Ai rritet si një fëmijë rruge me miqësi të kundërshtuara nga prindërit e tij. Nuk është student model. Shpejt zbulon pasionin për aktrimin, duke bërë debutimin e tij në moshën 10-vjeçare në “Magjistari i Ozit” në një teatër shkolle. Përpara se të linte shkollën e mesme, ai tashmë kishte zgjedhur rrugën e tij, duke ndjekur kurset e Stella Adler dhe më pas studion e famshme të aktorëve të Lee Strasberg.

De Niro siguroi disa paraqitje në dy filma të Marcel Carne (“Tre dhoma gjumi në Manhattan” dhe “Ujqërit e rinj”), por në vitin 1963 një regjisor i ri e përfshiu atë në një film të vërtetë të pavarur: “Nusja”. Bëhet fjalë për Brian De Palma, filmi i të cilit, për shkak të problemeve të censurës, do të dilte vetëm në vitin 1969. Më pas mori komente të mira pasi tërhoqi vëmendjen tek “Billy Milk”. Megjithatë nuk arriti të marrë rolin e Sonny Corleone në “The Godfather”, por Coppola do ta kujtojë duke e thirrur më pas për rolin e të riut Don Vito në vazhdimin e sagës shumë të suksesshme.

Për këtë rol ai do të mësonte siciliançen duke përfshirë nuancat dialektore dhe do të fitojë Oskarin e tij të parë në 1975. Megjithatë, ishte viti 1973 kur fati (dhe miqësia me De Palmën) i mundësuan atij takimin që i ndryshoi jetën. Martin Scorsese, italo-amerikan si ai, i besoi atij rolin kryesor në filmin “Mean Streets” në krah të Harvey Keitel.

Dy vjet më vonë të dy, në çift, përsëritën suksesin e tyre me “Taxi Driver”. Filmi i jashtëzakonshëm fitoi Palmën e Artë në Kanë. Ashtu si viti 1973, edhe viti 1975 ishte një pikë kthese për aktorin. Bernardo Bertolucci e thirri për epikun e tij “Novecento” në rolin e borgjezit Alfredo Berlenghieri.

Ai është nominuar 8 herë për çmimin Oskar, duke e fituar atë në dy raste. Në vitin 1975 si aktori më i mirë dytësor në rolin e të riut Vito Corleone në “Kumbari – Pjesa II” dhe në 1981 si aktori më i mirë në rolin e boksierit Jake LaMotta në filmin “Raging Bull”.

Performanca e famshme në “Taxi Driver” (1976) nga Martin Scorsese u nominua për aktorin më të mirë kryesor. Në vitin 2003 ai u nderua me çmimin “Life Achievement Award” nga Instituti Amerikan i Filmit në shenjë mirënjohjeje për kontributin e tij në historinë e kinemasë dhe në vitin 2020 mori çmimin “Screen Actor Guild for Lifetime Achievement”.

Megjithatë, filmat e tij janë lëkundur shpesh mes sukseseve, por edhe dështimeve të mëdha siç ishte “New York New York”. Nga triumfi i Oscar, rolet ikonë (“Gjuetari i drerëve”) tek argëtimi me (trilogjinë “Ju prezantoj të mitë”). Mes 100 roleve të luajtura prej tij të gjithë gjejnë veten. Ai ka drejtuar dy filma (“Bronx” në 1993 dhe “The Good Shepherd” në 2006). Ka qenë gjithmonë një mbështetës i demokratëve dhe kundërshtar i ashpër i Donald Trump.

De Niro ka 7 fëmijë të lindur nga 4 gra të ndryshme. Në maj, në fakt, Robert u bë baba për herë të shtatë në moshën 79-vjeçare. Identiteti i nënës së Gias nuk është bërë publik, por thuhet se është kampionia e arteve marciale Tiffany Chen, e cila pak muaj më parë u fotografua me një gungë në bark teksa po dilte nga një restorant me yllin. Fëmijët e tjerë të De Niros janë Drena, 51 vjeç dhe Raphael 46 vjeç me Diahnne Abbott. Binjakët 27-vjeçarë Aaron dhe Julian të lindur me Toukie Smith. Elliot, 25 vjeç dhe Helen, 11 vjeç të lindur nga martesa me Grace Hightower. Ata paraqitën divorcin në 2018 pas më shumë se 20 vitesh së bashku. ©LAPSI.al