BallinaSportHolanda e papërmbajtshme, Gakpo dhe Malen dhurojnë “show” dhe i presin biletën...

Holanda e papërmbajtshme, Gakpo dhe Malen dhurojnë “show” dhe i presin biletën “Tulipanëve” për në çerekfinale

Holanda ka arritur të fitojë kundër Rumanisë me rezultatin e pastër 0-3, takim i vlefshëm për raundin e 1/8-ave të Kampioantit Europian 2024.

Golin e parë të takimit e shënoi Gakpo, në minutën e 19-të, ku pas një inkursioni të bukur nga krahu i majtë, lëshon një “predhë” në shtyllën e parë duke çuar topin në rrjetë. Goli i dytë do të shënohej nga zëvendësuesi Malen, ku përsëri në minutën e 83-të, Gakpo bën gjithçka mirë në nga krahu i majtë dhe pason për 25-vjeçarin që nuk e ka të vështirë ta dërgojë në kuadrat. Përsëri do të ishte ai 1 minut nga fundi i takimit, që do të niste një kundërsulm që do ta finalizonte vetë, për të shënuar të dytin personal dhe të tretin për holandezët, duke vulosur ndeshjen.

Tani më Holanda, e shikon veten në çerekfinale, ku do të përballet me fituesin e çiftit Austri-Turqi.

REZULTATI LIVE | RUMANI HOLANDË 0-2

19′ Gakpo, 83′ Malen