BallinaKronikeAksioni i RENEA-s në Vlorë/ Zbardhet emri i një prej personave të...

Aksioni i RENEA-s në Vlorë/ Zbardhet emri i një prej personave të arrestuar, vëllai i të fortit të Selenicës! Efektivë civilë zbuluan vendndodhjen e tij

Të tjera detaje janë zbardhur në lidhje me aksionin e RENEA-s në Vlorë. Mësohet se një prej personave të arrestuar është Santiljano Basho, është vëllai i një prej të fortëve të Selenicës, Tesi Basho.

Si u ra në gjurmë të tij? Mësohet se Santilno Basho është identifikuar nga policia e Vlorës, por vendndodhjen e tij e kanë zbuluar disa efektivë civilë.

Ata kanë qëndruar pranë tij teksa kanë ndërhyrë për ta neutralizuar.

Burimet e policisë konfirmojnë se ai i ka kundërshtuar fizikisht. Ndërkohë është gjetur një çantë me sasi parash dhe dy pistoleta.

Personi i cili u arrestua sot në kuadër të një operacioni “blic” në Vlorë  ka qenë i dënuar në 2019 për ‘shtrëngim me dhunë për dhënie për dhënie pasurie’.

Po kush është Tesi Basho, vëllai i Santilno Bashos?

Tesi Basho është një person me rrezikshmëri të lartë, i dënuar në Itali me burgim të përjetshëm për vrasje, si dhe me precedent të theksuar kriminal në Shqipëri, në fushën e krimeve kundër personit dhe në fushën e narkotikëve.

Ai ka vrarë dy vajza që ushtronin prostitucion në qytetin e Torinos, një prej të cilëve e shfrytëzonte edhe vetë. Ai ishte arrestuar në vitin 2016 në Itali, por vetëm pak kohë më vonë duke shfrytëzuar transferimit e tij pas tërmetit që “shkundi” Italinë, së bashku me dy shok të tjerë qelia u arratis nga dritarja e burgut, me çarçaf dhe shkopa fshese. Ai ra në prangat e policisë më 16 tetor të vitit 2019.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular