BallinaAktualitetAmbasadori i BE në Shqipëri i dorëzon letrat kredenciale Presidentit, ja cili...

Ambasadori i BE në Shqipëri i dorëzon letrat kredenciale Presidentit, ja cili është fokusi i tij

Silvio Gonzato, ambasadori i sapoemëruar i Bashkimit Evropian në Shqipëri i ka dorëzuar sot letrat kredinciale presidentit Bajram Begaj.

Ai është shprehur se fokusi i tij është konsolidimi i progresit të arritur nga Shqipëria në procesin e integrimit drejt BE-së.

Kënaqësi që filloj mandatin tim në Tiranë si ambasadori i ri i BE-së. Ne kemi një mundësi unike për ta integruar më tej Shqipërinë në BE duke konsoliduar progresin e arritur deri tani dhe duke ndjekur reformat e nevojshme për ta bërë këtë vend më të begatë, më modern dhe më gjithëpërfshirës. Mezi pres të punojmë së bashku me autoritetet shqiptare dhe popullin shqiptar”, tha ambasadori Gonzato.

Ai do të pasojë Luigi Sorecan në këtë post. Ndërsa ky i fundit do të marrë detyrën e rëndësishme në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular