BallinaAktualitetNë shitje për 295 milionë dollarë – Ku ndodhet shtëpia më e...

Në shitje për 295 milionë dollarë – Ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë e SHBA-së?

Gordon Pointe, siç quhet, është një kompleks rreth 9 hektarësh në Napoli, Florida, në Bregun e Gjirit, në një enklavë të pasur të quajtur Port Royal. Mega-lista përfshin një shtëpi kryesore që përfshin rreth 11,500 metra katrorë, me gjashtë dhoma gjumi. Dy shtëpi pritëse, secila mbi 5,000 metra katrorë, e çojnë hapësirën totale të banimit të brendshëm të pronës në 22,800 metra katrorë. Të tre shtëpitë janë në një gadishull që ofron 1,650 këmbë ujore, një legen privat jahti dhe dok në formë T-je.

Përpara se të filloni të numëroni dhomat e gjumit dhe të llogaritni çmimin për këmbë katrore (që është rreth 12,900 dollarë), agjenti i listimit Leighton Candler nga Corcoran tha se vlera këtu nuk ka të bëjë aq shumë me madhësinë e tre shtëpive madhështore në pronë por ka të bëjë me privatësinë, pamjen e plazhit dhe një mundësi të rrallë për zhvillim të rëndësishëm.

Sipas një njoftimi për shtyp që nisi listimin, “Prona mund të strehojë më shumë se 200,000 metra katrorë zhvillim banimi”, që do të thotë se toka ka një ton potencial të pashfrytëzuar. Ndërsa prona mund të ndahet pas blerjes, ndërmjetësi me bazë në Nju Jork spekulon se një blerës potencial do ta mbajë atë si një kompleks familjar privat.

Nëntë hektarët përbëhen nga parcela të njëpasnjëshme, e para prej tyre e blerë në 1985 nga John dhe Rhodora Donahue. John Donahue bashkëthemeloi një firmë të menaxhimit të investimeve me bazë në Pittsburg, e njohur tani si Federated Hermes, me mbi 758 miliardë dollarë aktive nën menaxhim, sipas faqes së internetit të firmës. Pas asaj blerjeje të parë në 1985, Donahues vazhduan të blinin më shumë nga gadishulli dhe nuk u ndalën derisa i zotëruan të gjithë. Zbavitja e tyre e blerjeve krijoi një kompleks ekskluziv, të mbyllur, pothuajse tërësisht i rrethuar nga uji. Një makinë e vetme private do të thotë se nuk ka bezdisje përmes trafikut.

Së bashku me një dok në formë T-je që mund të strehojë gjashtë varka, Donahues ndërtuan gjithashtu një pellg privat jahti që është 231 këmbë me 50 këmbë dhe ka një thellësi prej gati 8 këmbë. Është një pajisje e rrallë që duhej të miratohej nga Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë Amerikane. Sipas Realtor.com, çmimi mesatar i listimit në Port Royal është 24.1 milion dollarë. Shtëpia me çmimin më të lartë, para Gordon Pointe, në komunitetin ultra luks buzë detit doli në treg në dhjetor me 45 milionë dollarë, ose pak më pak se 4,300 dollarë për këmbë katrore. Ndërkohë një pjesë bosh prej gati 1.5 hektarësh ngjitur me Gordon Pointe ka qenë në treg prej një viti, me një çmim të kërkuar prej 63 milionë dollarësh.

Realiteti është se listimet me nëntë shifra mund të duhen muaj, madje edhe vite për t’u shitur, dhe kjo nuk është domosdoshmërish një reflektim i aftësisë së një ndërmjetësi. Por ndoshta çuditërisht ka shumë miliarderë të famshëm të përfshirë në këto shitje, duke përfshirë financuesin e mbrojtjes Ken Griffin, themeluesin e Amazon, Jeff Bezos, bashkëthemeluesin e Oracle, Larry Ellison dhe mega-investitorin Marc Andreessen. Një mega-rezidencë e dukshme nga 10 transaksionet e përpiluara nga Miller doli zyrtarisht në treg dhe ka një histori interesante çmimesh.

Në vitin 2017, rezidenca në 750 Bel Air Road në Los Anxhelos, e njohur si Chartwell Estate, kishte një çmim prej 350 milionë dollarësh. Ajo u shfaq në treg pa pickime dhe çmimi i kërkuar i tepërt mori disa shkurtime të thella, në 195 milionë dollarë. Në vitin 2019, pasuria më në fund u shit për 150 milionë dollarë, e blerë nga Lachlan Murdoch, kryetar ekzekutiv dhe CEO i Fox Corp. dhe djali i manjatit të medias Rupert Murdoch. Dhe një tjetër mega-transaksion interesant hyri në listë: Një rezidencë në Malibu që ndodhet në 27712 Pacific Coast Highway. Ndërsa ajo kurrë nuk kishte një listë publike, The Wall Street Journal raportoi se çmimi i saj i pëshpëritur ishte 295 milionë dollarë. Kur u shit në vitin 2023 në një marrëveshje jashtë tregut për çiftin e fuqishëm muzikor Jay-Z dhe Beyoncé, ai shkoi për 190 milionë dollarë./ SCAN

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular