BallinaBotaShtatë nëndetëse të NATO-s marrin pjesë në stërvitjen komplekse në Mesdhe, përgatitje...

Shtatë nëndetëse të NATO-s marrin pjesë në stërvitjen komplekse në Mesdhe, përgatitje për ekuipazhet në rast kërcënimi nënujor

Shtatë nëndetëse të NATO-s po marrin pjesë në stërvitjen më të madhe dhe më komplekse nënujore të organizatës në Mesdhe.

Anijet nga Greqia, Franca, Italia, Spanja, Turqia dhe SHBA mbërritën në brigjet e Siçilisë për të kryer stërvitjen Dynamic Manta 24 sot.

Asetet detare u gjuajtën me radhë dhe u gjuajtën në koordinim të ngushtë me mjetet ajrore dhe sipërfaqësore, për të trajnuar dhe përmirësuar aftësitë në këtë lloj të veçantë lufte, thanë zyrtarët.

Si stërvitja më e avancuar e NATO-s për luftën kundër nëndetëseve (ASW), ajo përgatit ekuipazhet për t’iu përgjigjur dhe përshtatur çdo lloj kërcënimi nën sipërfaqen e detit.

Marina italiane po pret stërvitjen, duke ofruar mbështetje logjistike nga baza detare Augusta, porti i Katanias dhe baza ajrore Sigonella.

“Anijet e NATO-s në Mesdheun Lindor monitorojnë në mënyrë rutinore aktivitetin detar rus, duke përfshirë nëndetëset,” tha Alper Vural, nënkomandant i nëndetëses turke.

“Aleatët kanë vendosur gjithashtu të rrisin forcat detare të NATO-s me më shumë anije. Kjo është e rëndësishme për trajnimin dhe ndërgjegjësimin e situatës.”

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular