BallinaRajoniVIDEO/Takimi me Vuçiç në Tiranë, Zelenskyy falënderon Serbinë për ndihmën

VIDEO/Takimi me Vuçiç në Tiranë, Zelenskyy falënderon Serbinë për ndihmën

Gjatë ditës së sotme (28 shkurt) në Tiranë u mbajt Samiti për Ukrainën, ku të pranishëm përpos presidentit të Ukrainës, ishin edhe përfaqësues nga vendet e rajonit.

Volodymyr Zelensky gjatë samitit ka zhvilluar edhe një takim me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, për të cilin ka bërë një reagim në rrjetin social “X”.

Zelensky shprehet se ka falënderuar Serbinë për mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës si dhe për ndihmën e saj humanitare dhe mikpritjes se qytetarëve ukrainas të ikur nga lufta.

Kujtojmë se Serbia është i vetmi vend në Rajon dhe Evropë , që nuk ka pranuar t’i vendosë sanksione Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës.

Reagimi i plotë:

Jam takuar me Presidentin @AVucic dhe falënderova Serbinë për mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, si dhe ndihmën e saj humanitare dhe financiare dhe mirëpritjen e ukrainasve që ikën nga lufta. Vura re rëndësinë e pjesëmarrjes së Serbisë në zbatimin e Formulës së Paqes. Ne koordinuam kontakte të mëtejshme me synimin për të zgjeruar mbështetjen globale për Formulën. Unë e informova presidentin Vuçiç për situatën aktuale në vijën e frontit. Ne diskutuam gjithashtu sfidat e sigurisë dhe politike në Evropën Lindore.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular