BallinaBota“Rritja e ekstremit të djathtë shton pasigurinë e BE-së”- Analiza e CNN:...

“Rritja e ekstremit të djathtë shton pasigurinë e BE-së”- Analiza e CNN: Telashe për Macron dhe Scholz! Zgjedhjet, referendum de facto mbi qeveritë e shteteve anëtare

Partitë e ekstremit të djathtë parashikohet të fitojnë një numër rekord vendesh në Parlamentin Evropian, një rezultat që, nëse konfirmohet, do të sillte një qortim thumbues ndaj rrymës kryesore politike të Brukselit dhe do të shtonte pasiguri në drejtimin e ardhshëm të Evropës.

Pas tre ditësh votimi në 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian, një sondazh tregoi se partitë e ekstremit të djathtë do të fitonin rreth 150 nga 720 vendet e parlamentit, gjë që ka të ngjarë ta bëjë më të vështirë për partitë kryesore të formojnë shumicën e nevojshme për miratimin e ligjeve.

Në një fjalim të dielën vonë, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se rezultatet treguan se Partia e saj Popullore Evropiane (EPP) – e parashikuar për të siguruar shumicën e vendeve – mund të veprojë ende si një “spirancë e stabilitetit”, por u bëri thirrje aleatëve të saj politikë që të ndihmojnë në mbrojtjen kundër partive ekstremiste.

Pasi një exit poll tregoi se partia e ekstremit të djathtë Rally Kombëtare (RN) e Marine Le Pen pritet të mposht kandidatët e tij, presidenti francez Emmanuel Macron shpërndau parlamentin e tij dhe thirri zgjedhjet e parakohshme, me raundin e parë që do të mbahet më 30 qershor.

Rezultatet fillestare treguan se RN siguron 31.5% të votave, më shumë se dyfishi i pjesës së Partisë së Rilindjes së Macron, e cila u ngjit në vendin e dytë me 15.2% të votave, pak përpara socialistëve të tretë me 14.3%.

Në një fjalim festiv në selinë e RN përpara njoftimit të Macron, udhëheqësi i partisë Jordan Bardella tha se “humbja e paprecedentë për qeverinë aktuale shënon fundin e një cikli dhe ditën e parë të epokës post-Macron”.

Ashtu si Macron, edhe kancelari gjerman Olaf Scholz pësoi një goditje në exit poll, pasi socialdemokratët e tij (SD) shënuan rezultatin e tyre më të keq ndonjëherë prej 14%, ndërsa Partia Demokratike Kristiane (CDU) doli në krye me 29.5% të votave dhe Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) doli e dyta me 16.5%.

Ndërsa rezultatet do të formësojnë drejtimin politik të BE-së për pesë vitet e ardhshme, ky grup zgjedhjesh kombëtare shpesh shihet si një referendum de facto mbi qeveritë vendase në detyrë, gjë që mund të sjellë telashe për Macron në zgjedhjet presidenciale të Francës 2027 dhe për Scholz në zgjedhjet federale të Gjermanisë vitin e ardhshëm.

Shumëçka ka ndryshuar në Evropë që nga zgjedhjet e fundit parlamentare në 2019, pasi Britania u largua nga blloku në vitin 2020 dhe Rusia pushtoi Ukrainën në vitin 2022, duke e vendosur pjesën më të madhe të kontinentit në një bazë lufte, ndërsa kërkonte të dërgonte furnizime dëshpërimisht të nevojshme në Kiev dhe shtetet anëtare mblodhën mbrojtjen e tyre.

“Sigurisht që këto zgjedhje nuk zhvillohen në vakum. Bota rreth nesh është në trazira. Forcat nga jashtë dhe nga brenda po përpiqen të destabilizojnë shoqëritë tona dhe po përpiqen të dobësojnë Evropën”, tha von der Leyen.

Ndërsa rritja e ekstremit të djathtë mund të komplikojë më tej përpjekjen e Brukselit për unitet, vetë partitë e ekstremit të djathtë mbeten relativisht të ndara. AfD është politikisht e pastrehë: ajo u hoq nga partia e ekstremit të djathtë Identitet dhe Demokraci (ID) pasi kandidati kryesor evropian, Maximilian Krah, tha se nuk i konsideronte të gjithë anëtarët e grupit nazist SS si kriminelë. Disa parti të tjera të ekstremit të djathtë janë midis grupit të paangazhuar (NI), që parashikohet të sigurojë 45 vende.

Duke iu përgjigjur sondazhit exit poll, Roberta Metsola, presidente e Parlamentit Evropian, tha se rezultatet treguan se strukturat politike të Brukselit duhet të “kuptojnë se si votuan njerëzit” dhe të marrin vendime “që kanë ndikim në jetën e përditshme të qytetarëve”.

“Ne mund të shohim se qendra konstruktive, pro-evropiane ka mbajtur,” tha ajo, por theksoi se mbetet “një përgjegjësi e grupeve për t’u bashkuar për të formuar një shumicë”.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular