Me cilin avokat ?! – por i mbylla telefonin…

0

Nga Zef Ndreka

Meti , komshiu i Fredit sot më bëri dy telefonata .
Në ora 08.30 .
Alo , jam Meti , komshiu i…
Është e djelë o Meti i thashë , edhe sot s’po na lë rehat ?!
Dëgjo më tha : Mbrëmë , kur e morën vesh se Basha do shkonte për takim në Fier , u trembën këtej nga kampi ynë . Filluan telefonatat ! Kë njihnin ë kë nuk njihnin .Duhet prishur takimi në Fier , me çdo kusht !Dhe dëgjova se do njoftoheshin 1000 vetë anëtarë e jo anëtarë , shokë e miq , për antimiting ! Sa qejf , më duket se po kthehemi në kohën tonë , 30 vite më parë . Se harron kollaj doktori ! Ka detyrime për ato vite !
Po , përse mi thua mua këto , ç’më hyjnë në punë ?!
Ti them për të treguar se ndjehën të trëmbur . Dje në Lezhë , psh , ishte doktori por e pritën një grup të humburish .
Doktori nuk mbeti i kënaqur fare .
Kur e shikoji vetën ngjitur me Salvadorin , sa si ra pika !
Ju kujtua se në një fushatë elektorale për pushtetin lokal , ju bëri thirrje të veçantë lezhjanëve : asnjë votë për Salvador Kaçajn ! Sepse ai kandidonte nën singlen e PDK-së , në koalicion me PS-në . PS-ja i kishte lënë zonë të lirë !
Tani , ai krahu i majtë apo i djathtë i doktorit , pupupupu !
Ka nevojë doktori për njerëz tani , se atë e fluturon menjëherë…
Doktori e di shumë mire se ai ka marrë më shumë vota kundra nga anëtarësia e PD-së…
Por , se di a shikove disa që gati sa nuk fluturonin nga ekzaltimi që u takuan me doktorin non grata…
Ato gënjejnë e ofendojnë gjithë ditën , me bekimin e tij . Ka zëra që edhe i paguajnë për të ofenduar e për të bërë replikë në fcb me këdo që është me Bashën !
Doktori , i njeh mirë , por është momenti me i përdor…
– Shumë u zgjate i them , kalofsh mirë !
Dua të shikoj ndeshjet sot !
Dhe ja mbylla telefonin .
Kur , nga ora 11 e paraditës , më kërkon përsëri .
E shikon më tha ?! U mblodhën , por vetëm 30 vetë ishin në antimiting !
Basha ik !
Basha ik !
Vullnetarët e Enverit e përsëritën historinë . Në fakt kjo përseritje është përdhosje ! Por të paktën u kënaqa shumë , se ne tek PD-ja ku jemi shumicë , i njohim mirë metodat e diktatorit .
Edhe pse nuk jam me Bashën , e pranoj se sot në Fier e pritën shumë demokratë dhe rini . Kjo e bëri xheloz Berishën sot dhe e detyroi ta ngrinte zërin fort në Shkodër !
Po , një gjë më thuaj aman , se na kanë hutuar fare , si do veje kjo punë ?!
Takim andej e takim këtej , spo marrim vesh !
Po edhe presidenti e tundi ë?!
Tani janë bashkuar më fort bashkë dhe ska gjë që i thyen .
Gojët e liga , thojnë se e ka ëndërr të marrë drejtimin e PD-së , të bëhet Berisha prapë k/ministër , pas 4 vitësh ja liron vëndin Metës se është i ri .
Dhe kështu do të ndodhë , se i ka bërë planet doktori oreee!
– Ç’më gjeti me këtë Metin sot !
Fol me avokatin , i thashë , ai të tregon !
– me cilin avokat me pyeti , por unë i mbylla telefonin…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.