Domosdoshmëri rigonfigurimi i së djathtës sepse deri me tani kanë pas terren ish-komunistët

0
413

Nga Gezim Luca

Shume analiste politike ne nje fare menyre kishin arritur ne konkluzionin se e djathta ne Shqiperi eshte minorance, provuar ne disa pale zgjedhje. Kjo vjen si rezultat se shoqeria shqiptare nuk eshte ndare akoma nga sistemi i kaluar diktatorial, se komunizmi dhe ndarja prej tij nuk u be si ne vendet e tjera te lindjes, ndarje me mirekuptim. Askush nuk mori denimin e merituar as antaret e byros politike, as prokuror e gjykates diktature, as spiun e oficer sigurimi qe vijojne punen paqesisht edhe sot.
Pa asnje diskutim femijet, niper e mbesa te drejtuesve politik te ish sistemit komunist jane rikthyer ne krye te sistemit demokratik, me gjasme te zhvillojne Shqiperine, por faktet jane se po centralizojne pushtet te pakufijshem si paraaardhesit e tyre.
Nje fakt i pamohurshem nga te gjithe eshte se ne krye kane nje udheheqes si Edi Rama qe ne mendesisine e tij eshte nje amalgame revanshisti dhe uzurpatori djathtist.
Ai po mundohet dhe ka arritur te levize djathtas qofte ne politika, apo edhe elektorat. A shihet qarte se ne shtypin e dites lexohen emra te perndjekurish politik?
Shume te djathte po mbahen ne pune e po punesohen deri zv. Ministra, bisedon online me demokrat etj.
Per keto dhe te tjera eshte domosdoshmeri nje rigonfigurim i se djathtes. Me pelqen ta shikoj keshtu.
E djathta te mbeshjelle ne shtrirjen e saj qofte ne burime njerzore, por me shume ne kohezion politik nje game me te gjere votuesish qe nga e e djathta konservatore e deri tek element te se majtes tashme te zhgenjyer e te rrezikuar ne ekzistencen e tyre.
Mbase verbi i te quajturve politikane te djathte duhet te bejne kete stil te politikes se tyre, duke lene menjeane dhunen e agresivitetin, per te pare me larg.
Nje casje adekuate e lidershipit te djathte duhet te jete, pervec te rinjeve dhe vemendja tek emigrantet. Lexohet lehtesisht se nga 2014 filloj largimi pa kthim i shqiptareve te merzitur nga qeverisja. Bejini pjese te vendimmarrjes politike qindra mijera shqiptar jashte vendit, qe me shpirt e zemer jane bashke me ne.
Dashje pa dashje kjo po ndodh. Jo gjithe gjerat e keqija ndodhin per keq, ka disa te mira qe mund te vijne, por per kete don durim dhe vendosmeri, jo banalitet politik.
Qellimi i perbashket le te jete fitimtar, jo vec per te djathtet, por per gjithe shqiptaret.