BallinaShendetZbuloni çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj

Zbuloni çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimit në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion të çuditshëm që ndërpret qarkullimin e gjakut.

Por nëse keni tendencë të ndjeni këtë ndjesi shpimi ose mpirjeje në dorë ose gishta më shpesh se zakonisht, mund të keni të bëni me një problem më të madh. Për të kuptuar pse ndodh kjo, ju ftojmë ta zbuloni më poshtë

Ju keni sindromën e tunelit karpal
Gishtat tuaj të mpirë gjatë natës mund të lidhen me një gjendje të quajtur sindroma e tunelit karpal. Mpirja në gishtin e madh dhe gishtin e parë është zakonisht për shkak të ngjeshjes së nervit mesatar në ‘tunelin karpal’, një rrugëkalim i ngushtë i përbërë nga ligamente dhe kocka në anën pëllëmbë të dorës. Kjo shypje nervore ndodh kur diçka në mënyrë të përsëritur shtrydh, ushtron presion ose irriton nervin. Çdo lëvizje e përsëritur që përfshin përkulje të shpeshtë të kyçit të dorës mund të shkaktojë ose të kontribuojë në këtë shqetësim. Për të trajtuar këtë shqetësim mund t’ju duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Ju keni një nerv tjetër të ngjeshur ose të dëmtuar
Edhe nerva të tjerë mund të shkaktojnë mpirje në duar dhe gishta. Në të vërtetë, shkaku i dytë më i zakonshëm i mpirjes në njërën dorë është ngjeshja e nervit ulnar (i cili shkon nga zona e bërrylit te gishtat). Kjo mund të ndodhë nëse i ushtroni shumë presion bërrylit ose kyçit të dorës gjatë gjumit. Në këtë rast, mpirja ndodh në gishtin e vogël, në gishtin e unazës dhe ndonjëherë në gishtin e mesit. Ndonjëherë fjetja në një pozicion tjetër që nuk krijon presion ose tendosje në krahun tuaj mund të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur problemin. Në rastet më të rënda, mund të jetë e nevojshme një ndërhyrje kirurgjikale.

Keni spondilozë të qafës së mitrës
Mungesa e ndjesisë në gishtat tuaj mund të jetë një shenjë e spondilozës së qafës së mitrës. Kjo gjendje karakterizohet nga konsumimi i disqeve kurrizore në qafë që ndodh me plakjen. Edhe pse shumë njerëz nuk shfaqin simptoma, të tjerë përjetojnë dhimbje dhe ngurtësi në qafë, ndjesi shpimi, mpirje dhe dobësi në krahë, duar ose këmbë. Në varësi të ashpërsisë së simptomave tuaja, mjeku juaj mund të përshkruajë medikamentet e duhura. Përveç kësaj, terapia fizike mund të jetë e dobishme për menaxhimin e këtij problemi.

Keni sindromën e daljes së kraharorit
Një çrregullim i rrallë i quajtur sindroma e daljes torakale mund të jetë burimi i mpirjes së duarve gjatë natës. Kjo gjendje ndodh kur enët e gjakut ose nervat që shtrihen në zonën midis brinjës tuaj të parë dhe kockës së klavikulës ngjeshen. Ka disa lloje të kësaj sindrome, kështu që simptomat mund të ndryshojnë, në varësi të nervave ose enëve ngjeshura të gjakut.

Ju keni një problem tjetër shëndetësor
Duart e mpira gjatë gjumit mund të jenë gjithashtu një efekt anësor i një problemi tjetër më serioz shëndetësore. Për shembull, njerëzit me diabet, ose të tipit 1 ose të tipit 2, janë më të ndjeshëm ndaj neuropative të tilla. Kjo për shkak se disa sëmundje si diabeti rrisin rrezikun e dëmtimit të nervave. Në mënyrë të ngjashme, kushtet inflamatore kronike, të tilla si artriti reumatoid, mund të inflamojnë indet tuaja. Përsëri, bisedoni me mjekun tuaj, i cili mund të ndihmojë në identifikimin e çdo problemi që mund të shkaktojë mpirjen e duarve tuaja./AgroWeb

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular