Orjola Pampuri: Të hapim dosjet për secilin personazh. Ka ardhur momenti të mësojmë të vërtetën

0
351

Deputetja e PD Oriola Pampuri teksa po fliste për hapjen e dosjeve të sigurimit u shpreh se ka ardhur ai moment që të mësojmë të vërtetën.

Gjatë një interviste për Ora Neës me gazetarin Everest Dedaj Paampurimburi u shpreh se ende në politikën shqiptare kur ka debate etiketohet njëri apo tjetri spiun. Që të mos etiketohet asnjëri spiun ajo u shpreh se duhet të  hapen ato dosjet për secilin personazh dhe person publik që është i përfshirë në çdo post publik.

Oriola Pampuri: Sot ende në politikën shqiptare kur ka debate etiketohet njëri apo tjetri spiun. Që të mos etiketohet asnjëri spiun le ti hapim ato dosjet për secilin personazh dhe person publik që është i përfshirë në çdo post publik dhe të kuptojmë të vërtetën. Unë besoj se ka ardhur ai moment që të mësojmë të vërtetën. Unë e kam një kauzë. Shpesh jemi pyetur që përse tani? Ka gjithmonë një moment. Më mirë tani sesa kurrë.

“Nikolla nga fundi i korrikur thirri Alibeajn për një çështje të Autoritetit të Dosjeve dhe ai nuk shkoi sepse nuk ka të bëjë me individ. Lustracioni, dekomunistizimi, është domosdoshmëri dhe mendoj se të kalojmë këtë tranzicion është emërgjente. Le të nisë një rrugëtim deri në zgjidhjen e kësaj kauze. Hapje dosjesh për këdo që do ët jetë pjesë e jetës publike, dekomunistizimi”, u shpreh Pampuri.