BallinaLifestyleGjithçka që duhet të dini për karrierën e suksesshme të aktores që...

Gjithçka që duhet të dini për karrierën e suksesshme të aktores që fitoi Oscar-in e parë, Michelle Yeoh!

Michelle Yeoh Choo-Kheng, e njohur më mirë si Michelle Yeoh, është një aktore, modele dhe producente malajziane. Aktualisht ajo është ndër aktoret më të paguara në Azi. Ajo filloi karrierën e saj si fituese e Miss Malajzisë dhe më vonë luajti në një reklamë me Jackie Chan.

Ajo u përvetësua menjëherë nga industria e filmit dhe vazhdoi të aktrojë në disa filma të arteve marciale të orientuara drejt aksionit. Ajo bëri një pushim të shkurtër nga aktrimi pas martesës së saj, por u rikthye me disa filma të suksesshëm, duke përfshirë “Crouching Dragon, Hidden Tiger” dhe “Tomorrow Never Dies.”

Duke filluar nga viti 2004, ajo filloi të fokusohej në punën e saj në filmat në gjuhën angleze. Roli i saj si Mameha në përshtatjen e “Memoirs of a Geisha” ishte një hit. Pavarësisht nga reagimet e përziera që mori filmi, performanca e Yeoh u vlerësua botërisht.

Nga viti 2005 deri në vitin 2010, ajo luajti në disa filma të suksesshëm, duke përfshirë ‘Sunshine’ (2007), ‘The Children of Huang Shi’ (2008) dhe ‘The Mummy: Tomb of the Dragon Perandorit’ (2008).

Yeoh është një budiste praktikuese dhe e udhëheq jetën e saj sipas parimeve budiste. Kur nuk është e zënë me aktrim, përfshihet në kauza të ndryshme. Ajo është një mbrojtëse e misionit Save China’s Tiger, i cili synon të mbrojë speciet e rrezikuara.

Në vitin 2022 ajo prodhoi dhe luajti në filmin e universeve paralele “Everything At Once Everywhere” (2022). Për filmin e fundit, ajo fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë kryesore dhe çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë në një film komedi ose muzikal.

Sa i përket fitimeve, ajo ka fituar një pasuri të madhe nga puna e saj si aktore në industrinë e kinematografisë. Prandaj, ajo ka një vlerë neto të vlerësuar prej rreth 40 milionë dollarë.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular