BallinaKultureOscars 2023: Brendan Fraser fiton çmimin si aktori më i mirë dhe...

Oscars 2023: Brendan Fraser fiton çmimin si aktori më i mirë dhe ndihet falenderues ndaj…

Brendan Fraser fitoi çmimin Oscar për aktorin më të mirë në Oscars 2023. Aktori, i cili kishte kaluar dy dekada pa një rol kryesor në Hollywood, fitoi për performancën e tij mbresëlënëse në dramën “The Whale”. Fraser magjepsi Akademinë me portretizimin e tij të një të vetmuari 600 kilogramësh, për të cilin aktori fitoi peshë të konsiderueshme dhe arriti arritjen e ndihmuar nga një përzierje protetike dhe CGI.

Brendan Fraser festoi fitimin e tij të parë Oscar në 2023, duke përfunduar një nga historitë më të mëdha të shpengimit të Hollivudit. Pasi pushtoi Hollywood-in në vitet ’90 dhe në fillim të viteve 2000, roli i mëparshëm kryesor i Fraser erdhi në filmin “The Mummy Returns” të vitit 2003. Pasi luajti një rol dytësor në “Crash” të vitit 2004, ai ndaloi së fituari role të rëndësishme në industri derisa Darren Aronofsky iu afrua atij për “The Whale”.

Fraser bëri një referencë për mungesën e tij në rolet e Hollivudit për gati dy dekada:

Unë fillova në këtë biznes 30 vjet më parë, gjërat nuk më ishin të lehta, por kishte një lehtësi që nuk e vlerësoja në atë kohë, deri sa ndaloi.

Më pas ai vazhdoi të falënderonte kastin e tij, duke bërë referenca në përputhje me titullin e filmit:

Unë vetëm dua të them faleminderit për këtë mirënjohje. Nuk mund të bëhej pa kastin tim. Ka qenë sikur kam qenë në një Ekspedita e zhytjes dhe ajri në vijën e sipërfaqes po mbikëqyret nga disa njerëz në jetën time si djemtë e mi. Unë jam mirënjohës ndaj Darren Aronofsky që më hodhi një litar shpëtimi krijues dhe më transportoi në bordin e anijes së mirë ‘The Whale'”. 

 

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular